Očakávaná přehled
Kathleen McGowan
Marie Magdaléna série
1. díl >
Pred dvetisíc rokmi schovala Mária Magdaléna v skalnatom predhorí francúzskych Pyrenejí niekoľko zvitkov pergamenu, evanjelium obsahujúce jej vlastné svedectvo o udalostiach a postavách Nového zákona. Posvätné zvitky chránené nadprirodzenými silami môže nájsť len predurčená osoba, ktorá napĺňa staroveké proroctvo o l´attendue – Očakávanej. Keď novinárka Maurren Paschalová začína zbierať materiál na novú knihu, netuší, čo ju čaká. Naráža na staroveké mystérium natoľko tajomné a prevratné, že zaň tisíce ľudí neváhalo zabíjať a zomierať. Len čo sa ponorí do hlbokých zákutí mystických kultúr juhozápadného Francúzska, na jej život a prácu začína vrhať tieň hrozivé proroctvo o Očakávanej a zároveň sa obnažujú tajomstvá pochované v dávnej minulosti. Na tejto nevšednej ceste ju kroky zavedú do zaprášených ulíc Jeruzalema, a odtiaľ do parížskych katedrál, kde sa napokon pustí do hľadania pergamenových zvitkov. Najprv však musí odhaliť, čo spája takých veľkých umelcov ako Sandro Botticelli, Nicolas Poussin a Jeana Cocteau, také dynastie ako boli Mediciovci, Bourbonovci a Borgiovci a také veľké vedecké osobnosti ako Leonardo da Vinci a Isaac Newton. Na záver sa na stránkach hlboko dojímavého a pútavého novoobjaveného evanjelia, ktoré prináša zvesť o Ježišovom živote a ktoré vyrozpráva Mária Magdaléna, ocitne spolu s čitateľom zoči-voči jeho záhadnej autorke, Ježišovi Kristovi, Judášovi a Salome.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2007 , Ikar (SK)Originální název:
Magdalene line - The expected one, 2006
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Očakávaná. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (18)
Docitam a za mě moc zajímavé dílo. Něco je i překvapení, něco se dalo už tušit.
Kolik historie kolem žen byla muži úmyslně pretocena nebo mazaná. Vše kvůli boji o moc a slávu. To je ta věčná mužská nespokojenost, kdy prázdnotu moci a slávou nezaplni. Ženy tím, že rodí děti mají větší ponětí o duchovním světě, protože musí být spojené s dětmi tak, aby věděli co chtějí a potřebuji a to hlavně v době jejich největší zranitelnosti.
Kniha se veze na staré známé (a vlastně už dost stereotypní a vyčpělé) vlně Mariemagdalénské senzace. Velmi úsměvný je doslov, kde zjistíte, že autorka se vlastně skutečně považuje za hlavní hrdinku a je pevně přesvědčena o pravdivosti teorie, kterou v románu popsala. Je kuriózní, že autorka pracovala na knize 20 let, z takového přiznání má čtenář opravdu pocit marnosti. Promrhat tolik času a vyprodukovat tak průmerný (nebo možná i podprůměrný?) román je dost smutné. Vtipné naproti tomu je, jak autorka považuje za své životní krédo údajné Boudičino heslo "Pravda proti světu" . Výrok bývá připisován mnoha ostrovním hrdinům, ale dost možná je jeho autorem až Morganwg na konci 18. století. Zkrátka, politicky zprofanované heslo, vkládané do úst kdekomu, podle toho, jak se to zrovna hodí. A v tomto duchu pokračuje celé autorčino odhalování "pravdy". Sama se nechává šidit a mást, doslova tahat na vařené nudli (například když nekriticky věří v pravost údajných dopisů manželky Piláta Pontského od Issana Press - a kde byla v tu chvíli její "víra v nemožnost věřit psaným dokumentům"? Asi usnula, jako pokaždé, když se v těch ošklivých, psaných dokumentech objevilo něco, co se jí zrovna hodilo do krámu). Nezdravě přeceňuje folklor a nezdravě podceňuje historiografii - přitom spojení obou by jí odhalilo daleko zajímavější obraz minulosti než to nekritické obdivování neexistujících ideálů. Člověk, který nechápe, že vlastní vidění události se přece vždy bude lišit od toho, co se píše v novinách nebo v knihách, asi těžko může pochopit, že historiografie je něco zcela jiného, než jen slepé důvěřování tomu, co kdo kdy v průběhu historie napsal.
Ne, pastýři opravdu nechodí v tógách a ten slavný náhrobek, kde Maureen text objevila byl postaven až v 19. či 20. století. Autorčina víra v to, že několik tisíciletí starý text se dá přeložit vpodstatě hned, během pár hodin či dnů (navíc jedním člověkem) je dost zcestná. Vyvrácení nejkřiklavějších nesmyslů naleznete v Dějinách legendárních zemí a míst od Umberta Eca, doporučuji rovněž články Zuzany Vítkové v časopisu Religio (Nově objevený koptský zlomek tzv. "Evangelia Ježíšovy ženy" z roku 2013 a Konec příběhu zlomku o Ježíšově ženě z roku 2019, oba běžně dostupné na internetu), kde můžete rovněž nahlédnout pod pokličku lovců senzací.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Očakávaná v seznamech
v Přečtených | 84x |
ve Čtenářské výzvě | 3x |
v Doporučených | 11x |
v Knihotéce | 47x |
v Chystám se číst | 49x |
v Chci si koupit | 19x |
Knížka mi byla doporučena a jsem ráda, že jsem ji četla. Příběh o Máří Magdaleně, a vlastně celkově o všech ženách, které byly očerňovány církví. Tento příběh o ženách mluví jinak, s úctou. Ukazuje, jak církev už spoustu staletí chtěla ženy potlačit a obvinit a povedlo se jim to. Historicky správný příběh se asi nikdy nedozvíme. Tento příběh jsem brala jako krásnou pohádku, která se moc hezky četla. Velká část příběhu se odehrává v jižní Francii, kterou miluji, tak jsme si užívala i popis těch míst, která znám, kolem Rennes-le-Chateau. Jako bych se tam při čtení vracela. Moc se mi to líbilo.