Truhlica živých přehled

Truhlica živých
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322960/bmid_truhlica-zivych-D0y-322960.jpg 4 209 209

NORBERT FRÝD patri medzi význačných predstaviteľov českej prózy. Narodil sa v Českých Budějoviciach r. 1913. Do literatúry vstúpil pred druhou svetovou vojnou. Frýdovou prvou knižkou, ktorá vyšla r. 1937, boli „Rozprávky o nových veciach“. Na začiatku okupácie vydáva román „Don Juan ide do divadla“. Bol to vlastne jeho druhý román, lebo prvý — „Divná pieseň“ — cenzúra zakázala a vyšiel až po okupácii. Roky okupácie a fašizmu znemožnili Frýdovi publikačnú činnost. Prenasledovanie a nakoniec (od r. 1943) koncentračný tábor, väznenie v Terezíne, Osviečime, v Kaufenringu pri Dachau - to je Frýdova životná púť cez vojnu. Po oslobodení pokračuje v literárnej tvorbe, štyri roky pôsobí na čs. vyslanectve v Mexiku a Spojených štátoch amerických. Skúsenosti a poznatky, ktoré tam získal, zužitkoval v knihách: „Meč archanjelov“, „Mexiko je v Amerike“, „Studňa supov“ „Usmievavá Quatemala“. Po návrate z Mexika napísal umeleckú reportáž o ostravskom haviarovi Gavlasovi. Najnovšou Frýdovou knihou je „Truhlica živých“, ktorá prvý raz vyšla r. 1956. Dej knihy sa odohráva v koncentračnom tábore a názov románu si autor vzal z názvu kartotečnej truhlice, ktorá obsahuje záznamy o živých väzňoch. Aké pohnútky viedli Frýda k napísaniu tohto románu? Autor sám o tom povedal: „Keď som začal písať príbehy z koncentračných táborov, musel som si položiť otázku: Nájdem taký spôsob vyjadrenia, ktorý čitateľa zaujme a presvedčí?... Nakoniec som začal tvoriť. Začal som, slovom, písať, pretože som cítil: už nesmiem čakať. Čas je taký, že aj toto moje nedokonalé dielo povie slovo, na ktoré niekto čaká. Dozrievalo desať rokov, azda ho už nikdy nevypoviem lepšie než práve teraz. Svojou knihou chcel som vyznať vieru v človeka, chcel som ukázať aj to, čo mu niekedy bráni byt dobrým. Chcel som znovu povedať, ako to najlepšie viem, prečo tak potrebujeme mier, slobodu, koniec všetkých Hitlerovi podobných na svete.“... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry
Originální název:

Krabice živých, 1956


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Truhlica živých. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (33)

TipsyChipsy
22.07.2024 5 z 5

(SPOILER) Promyšlený román, podrobně mapující hierarchii vedení a organizaci pobočného pracovního tábora Dachau. Odehrává se od 30.10.1944 po několik dalších zimních týdnů. Předobrazem byl tábor Kaufering, kam se Norbert Frýd dostal jako práceschopný židovský vězeň z Osvětimi. Cílem nacistů bylo rozjet zbrojní výrobu, ale z Kauferingu se později stal spíše lazaret nebo márnice. Tábor prodělával dost dynamický vývoj, příjezdy transportů, budování bloků, práce v továrně, nasazení německých trestanců na frontu.. Autor nás seznamuje s vedením tábora, SS, vězeňskou samosprávou, kápy, komandy, lékaři. Každý má svoje vzpomínky, představy o životě a priority, navazuje různé vazby, kšeftíky… Jde o komplexní obraz pracovního koncentračního tábora. Všichni už cítí konec války ve vzduchu, režim v táboře už není tak tuhý, a všichni věří v dobré zacházení a přežití… Je to ve všech směrech asi nejlepší román z tohoto prostředí, je uvěřitelný, má dějový spád, psychologicky a myšlenkově je na vysoké úrovni.

ellypusik
10.07.2023 4 z 5

Kniha je velmi čtivá a člověk si pak hned více váží života. Autor podával události citlivou formou, až mi to občas přišlo nedůvěryhodné, protože nejspíš každý ví, jaké hrůzy se v dané době děly a autor nejspíš záměrně některé situace vynechal. Tento tah chápu a není potřeba ty hrůzy obsáhle popisovat, ale občas mi to ztrácelo na autentičnosti. I tak skvělé dílo poukazující na to, že v nouzi se znak lidství ztrácí a každý se stává zvířetem bojující o přežití. Když dozorce na jednoho z vězňů pokřikoval, ať děkuje za to, že může žít, co víc by chtěl... zamrazilo mě, jak tak v dnešní době normální věci, jako právo na život, se stává posvátností. Doporučuji!


Nofar197
05.05.2023 5 z 5

Autor zpracoval své zážitky z koncentračního tábora do neobyčejné knihy. K přečtení mě ve druhém ročníku inspiroval úryvek v učebnici literatury a ačkoli nešlo o snadné čtení, patří na tomto poli mezi nejlepší, které jsem četla.
"Jaké jsi národnosti? Proč nemáš řádně prisity vingl? "
"Fasovali jsme v Osvětimi kabáty bez označení. Jsem Čech, politický. "
"Eine Tscheche? Tsechy mají blechy. Stimmt? Je to tak? "
"Ne tak docela. U vás v Říši jsme k tomu ještě chytli vsi. "
To bylo téměř drzé, ale pohlavek nedostal. Dozorkyně se příliš lekla slova vsi. "

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Truhlica živých v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených321x
ve Čtenářské výzvě25x
v Doporučených29x
v Knihotéce173x
v Chystám se číst159x
v Chci si koupit25x
v dalších seznamech6x