Tvrz přehled
Igor Janke
O existenci polského společenského a odborářského hnutí Solidarita z osmdesátých let ví asi každý. Méně lidí už nejspíš slyšelo o tom, že v Polsku po nastolení stanného práva v prosinci 1981 vznikla v polské Vratislavi ještě jiná Solidarita: Bojující Solidarita, která se postupem času rozšířila do mnoha dalších polských měst. Byla nejbojovnější, nejlépe zakonspirovaná a nejfunkčnější opoziční organizace, která působila komunistické moci nejvíc potíží. Odvolávala se na podzemní legendu Zemské armády, která působila na polském území za německé okupace v době druhé světové války. Mnozí z nich byli dětmi vojáků této armády a jiných útvarů, bojujících za svobodné, nezávislé Polsko i po roce 1945, vnuky Piłsudského legionářů a pravnuky povstalců z devatenáctého století. Jak píše novinář Igor Janke v knize „Tvrz. Bojující Solidarita – podzemní armáda“, měla „jasný politický cíl – svržení komunismu a dosažení opětovné nezávislosti Polska a ostatních zotročených národů komunistického bloku“. Kniha obsahuje dramatické příběhy těch, kdo v Bojující Solidaritě působili, a znovu nastoluje řadu otázek, které nepřestaly být v Polsku ani u nás aktuální ani pětadvacet let po pádu komunistického režimu.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tvrz. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Výborná kniha, která čtivě popisuje mnoho aspektů Bojující Solidarity - události, osobnosti, organizaci. Vážně výborná!
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Tvrz v seznamech
v Přečtených | 4x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 3x |
v Chystám se číst | 4x |
v Chci si koupit | 1x |
Nemůžeme si vlastně za všechny okupace a normalizace sami? Tahle otázka se mi neustále vracela na mysl při čtení knihy o statečné, odhodlané, vlastenecké a nekompromisní podzemní organizaci BOJUJÍCÍ SOLIDARITA, kterou komunistická moc v Polsku nikdy nedokázala infiltrovat svými konfidenty, ani ji nikdy nedokázala zničit.
Poznámky ke knize:
Většina z členů Bojující Solidarity se odvolávala a chtěla navazovat na hrdinský boj Zemské armády během druhé světové války i po ní. Na co bychom navazovali u nás?!
Strategie Bojující Solidarity: Ať se oni bojí nás!
Proč jsem to dělal? Chtěl jsem svobodné a nezávislé Polsko.
Nechtěli jsme žádný dialog s komunistickou mocí, chtěli jsme ať komunistický režim padne.
Poměry v československých věznicích byly neporovnatelně horší, než v Polských.
...