1946 přehled
Mike Mignola , Joshua Dysart
Píše se rok 1946. Válka právě skončila a v rozbořeném Berlíně se objevuje profesor Trevor Bruttenholm, aby spolu s právě vznikajícím Úřadem paranormálního výzkumu a obrany vyšetřil záhadu, skrývající se za jedním z nejtemnějších plánů bývalého nacistického Okultistického úřadu – projektem s hrozivým názvem Vampir Sturm.... celý text
Komiksy Sci-fi Fantasy
Vydáno: 2019 , Comics CentrumOriginální název:
B.P.R.D. 1946, 2008
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize 1946. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (8)
![Norri Norri](https://www.databazeknih.cz/img/users/18_/185819/m_norri-dMF.jpg?v=1662729149)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Zajímavá povídka. V rozbombardovaném Berlíně jsou ruské i americké vojska a profesor Trevor Bruttenholm musí navázat spolupráci s ruským okultním týmem, aby vyřešil další z okultních nacistických hrozeb. Ta historka je poměrně dobře odvyprávěná a má dobrou hororovou atmosféru. Co tu knihu ale dělá opravdu zajímavou, je velitelka ruského týmu. Je to natolik zajímavá postava, že doufám, že se s ní ještě setkáme. Bonusová povídka, která vznikla pro Free Comics Day je docela povedená.
Co se týká výtvarné stránky knihy, tak oproti tomu, na co jsme zvyklí z předešlých knih, to je slabota. Zejména ze začátku. Potom ale dojde na oblíbené mignolovské propriety, začne to být zábavné a já jsem tu kresbu přestal řešit. Dokonce se mi začala místy i líbit.
![Terva Terva](https://www.databazeknih.cz/img/users/87_/87261/m_terva.jpg?v=1733671589)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
„Víte, profesore,
mě vlastně nezajímá,
jestli zachránite lidstvo
před upíří nákazou,
ale baví mě si s vámi hrát“.
„Dobrý bože, doufám, že víme, co děláme“.
V tomto knižním komiksovém příběhu došlo k obrovské změně. Nejen, že se na tomto svazku nepodílí scénárista John Arcudy (místo něho je tu Joshua Dysart), ale postrádám tu i vynikajícího kreslíře Guye Davise (místo něho je tu Paul Azaceta). V tak perfektně rozjeté sérii je to přímo šokující obrat. Hned po nalistování první strany příběhu jsem dostal šok i já. Kresba je skoro hrozná. Jednoduchá, nechaotická a barevně totálně jednoduchá.
Malá ochutnávka:
Bez urážky - ve vzduchu je hodně napětí a přiznám se, že představa dvou vědátorů, co zbytečně drážděj hada bosou nohou kvůli nějakejm nadpřirozenejm nesmyslům se mi pranic nezamlouvá.
Příběh se odehrává dva roky od založení Ú.P.V.O., tak že ani neočekávejte naše známé agenty. Prostor tu dostává někdo jiný. Pravda je taková, že nacisti, upíři a celé to prostředí je scénáristicky velmi povedené. Co mě však zklamalo je kresba a barvy. Z tohoto svazku nejsem moc nadšený a dávám mu jen 50%. Což zde nejde a tak se uchyluji ke třem hvězdám.
Citát: Zapomněl, že je bůh a začal přemýšlet jako člověk a to ho stálo existenci.
V tomto svazku najdeme i samostatnou povídku s názvem „Oleksandrův ďábel“ od stejných tvůrců. Komentář k povídce najdete zde:
https://www.databazeknih.cz/povidky/oleksandruv-dabel-81977
Při čtení těchto příběhů jsem poslouchal skupinu Abbath a jejich studiové album z roku 2009 „Outstrider“. A získal jsem i nějaké citáty a Mike Mignola už je má v profilu,.
Citát: Jakoby naříkaly samotné útroby domu. (Oleksandrův ďábel)
Související novinky (1)
Knižní novinky (40. týden)
29.09.2019
Citáty z knihy (5)
„Dobrý bože, doufám, že víme, co děláme.“
„Bez urážky - ve vzduchu je hodně napětí a přiznám se, že představa dvou vědátorů, co zbytečně drážděj hada bosou nohou kvůli nějakejm nadpřirozenejm nesmyslům se mi pranic nezamlouvá.“
„Zapomněl, že je bůh a začal přemýšlet jako člověk a to ho stálo existenci.“
Více citátů z knihy najdete u autora.
Kniha 1946 v seznamech
v Přečtených | 52x |
v Doporučených | 2x |
v Mé knihovně | 38x |
v Chystám se číst | 12x |
v Chci si koupit | 10x |
„Upírský ninja náckové. Co se týče tvých padouchů, Manny, dostáváš bod za originalitu.“
Ačkoli jsem si vypůjčil citaci odjinud (Doctor Strange 4: Mr. Misery), naprosto dokonale charakterizuje Mignolův návrat do série Ú.P.V.O. tímto samostatným albem. Na postu spolupracujícího scénáristy vystřídal Johna Arcudiho Joshua Dysart a ten rozdíl je sakra znát. Přituhlo na hororové atmosféře, zlo je mnohem temnější a nepřátelé nejednoznačnější. Navíc Dysart hraje na notu tajných nacistických experimentů a to já vždycky vrním blahem. Slabinou vyprávění je pouze množství postav, které tu jsou jen do počtu. Přesto se v nich člověk snaží zorientovat, byť je to ve finále zbytečné, protože jinou roli, než umírat, nemají. A i když téma zase jednou sklouzává k obehraným upírům, autorům se podařilo přijít s nápaditým zpodobněním, které tyhle potvůrky posunulo zase někam dál. Perfektní je pak ruský konkurenční tým, tvořený malou holčičkou posedlou démonem a já doufám, že jsme se s ní neviděli naposled.