Ukrajinská nářečí Slovenska. Výzkum a zvukové zápisy z let 1957–1967. přehled
Růžena Šišková , Alexander Mušinka , Mikuláš Mušinka
V šedesátých letech minulého století uskutečnili čeští ukrajinisté desítky terénních expedic do oblasti východního Slovenska, obývané ukrajinským rusínským etnikem. Systematicky – podle stanoveného souboru témat – nahrávali souvislá vyprávění o životě a práci místních obyvatel, jejich zvykosloví a písně; navazovali tak na předválečnou práci Ivana Paňkevyče. Tato publikace je výsledkem práce při záchraně zvukových záznamů: uvádí čtenáře do počátků a průběhu dialektologických prací ve zmíněné oblasti a shrnuje jejich dosavadní výsledky. Podrobný obsahový rejstřík s uvedením všech výskytů jednotlivých témat v souboru CD spolu se slovním rejstříkem je užitečnou pomůckou při orientaci ve zvukovém materiálu. Připojena je etnologická studie, která uživatele seznamuje s lidovým kalendářem a zvykoslovím rusínského ukrajinského etnika východního Slovenska, přináší informace o obcích, v nichž byly nahrávky pořizovány, dává nahlédnout do demografického vývoje dané oblasti.... celý text
Literatura naučná Jazyky, lingvistika
Vydáno: 2005 , Slovanský ústav AV ČR , Euroslavicavíce info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ukrajinská nářečí Slovenska. Výzkum a zvukové zápisy z let 1957–1967.. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Ukrajinská nářečí Slovenska. Výzkum a zvukové zápisy z let 1957–1967. v seznamech
Kniha zatím není zařazena v žádném seznamu (Přečtené knihy, Právě čtené,...)
Ide o nárečie slovenských Rusínov, ktorí boli za minulého zriadenia označovaní za Ukrajincov bez ohľadu na ich národné povedomie. Odmysliac si teda túto nepresnosť, ide o výbornú knihu, ktorá spolu s priloženým CD tvorí výbornú pomôcku pre poslucháčov rusinistiky. Ide často o terénny výskum v oblastiach, kde je už v našej dobe rusínsky živel omnoho slabší, a kniha tak slúži ako svedectvo o niekdajšej prítomnosti Rusínov v tej ktorej oblasti.