Čas žít, čas umírat přehled

Čas žít, čas umírat
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533/bmid_cas-zit-cas-umirat-iDt-533.png 5 1645 1645

V tomto románu se autor jakoby vrací ke své prvotině Na západní frontě klid. Děj se však odehrává o dvacet let později, v době, kdy nacistické Německo rozpoutalo druhou světovou válku a po počátečních úspěších je tlačeno spojeneckými vojsky zpět. Stejně jako ve svém nejslavnějším díle autor líčí osud mladého německého vojáka na frontě, během dovolené doma a po opětovném návratu do bojové linie. Román je nabitý napětím, ale i zoufalstvím nad beznadějí lidských osudů a ničivým společenským fanatismem. Jen krátce - během hrdinova pobytu v rozbombardovaném rodném městě - vysvitne poslední naděje na nový život: láska.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Zeit zu leben und Zeit zu sterben, 1954

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Čas žít, čas umírat. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (162)

Mi-šu-le
12.09.2024 5 z 5

Remarque psát uměl, dílo je to velké, ale ta těžkost a tragédie války, která se na čtenáře vyvalí, chytne ho a nepustí je dech beroucí a občas k uzoufání. Navzdory období, ve kterém se příběh odehrává, se kniha četla velmi dobře a rychle. Ernsta jsem si zamilovala, jo, prostě jo! Přála bych si jiný konec, jiný konec pro Ernsta, pro Alžbětu, pro všechny... Pár knih od Remarqua na mě ještě čeká na seznamu, avšak dám si teď pauzu a proložím to něčím oddychovějším. Kniha ve mě bude totiž ještě dlouho doznívat.

Villon
13.08.2024 5 z 5

Až fyzicky mě bolelo číst o tom, jak člověk vnímá tragiku války. Remargue je pro mě záruka toho, že když se začtu, nevnímám čas a život okolo. Proto je návrat do reality v klidném pohodovém duchu.
Remargue - jeho knihy jsem četla už v mládí a nikdy jsem neměla nad knihou pocit ztraceného času.
Pocity z knihy jsou sice velmi bolavé, ale i tak doporučuji. Už jenom, abychom si uvědomili tragiku námi nezažité války ( díky Bohu) a žili v souladu s okolním světem v klidu a bezpečí rodiny.

Jochen77
22.07.2024 3 z 5

Román je moc pěkně napsán, zápletka není nikterak komplikovaná, ale i tak to člověka drží u čtení a děj celkem rychle plyne. Mám rád téma druhé světové války a obzvlášť z pohledu německého vojáka. Celkem zajímavě je popsána atmosféra v německých městech během spojeneckého bombardování. Klaustrofobicky působí popis protileteckých krytů a organizace a způsob protiletecké ochrany v Třetí Říši. Některé aspekty byly pro mne úplně nové.
Co ovšem nefunguje je to nekonečné filozofování hlavního aktéra. Obyčejného vojáka, který se po dvou letech dostal do rodného města na urlab. Dle Remarqua je celá německá společnost prodchnuta negativismem a nesnášenlivostí k nacistickému režimu, všichni mají strach z denunciací a udavačství. Pochopitelně všichni civilisté znali koncentrační tábory a ještě byli schopni napadat vojenské dovolenkáře s tím, že svým bojem prodlužují válku (heh). Tady je jasně vidět, že autor, díky tomu, že emigroval v roce 1931, byl absolutně odstřižen od myšlení a života obyčejných lidí, kteří během WW2 žili v Německu. Pokud čtete memoáry z té doby, tak i na konci války narážíte na to, že spousta lidí věřila v systém, konečné vítezství a zázračné zbraně. Nedávno jsem četl vzpomínky německého vojáka, ve kterých se zmiňoval, že v březnu 1945 obdržel dopis od své milé, ve kterém deklarovala plné přesvědčení v konečné vítězství německých zbraní. Pro froňťáka ovšem nepochopitelné přesvědčení...
Remarque v tomto ohledu hrozně tlačí na pilu a ve výsledku to působí dost kontraproduktivně.

(SPOILER)
Ten konec bylo jako co? Opravdu působí logicky, že partyzán, který byl Ernstem propuštěn na svobodu jej poté ihned zastřelí??? To sorry jako...

Zatím zde není žádná související novinka.

Když my bombardujeme nějaké město, je to strategická nutnost; když to dělají druzí, pak je to odporný zločin.

Každý člověk je pro někoho dobrým člověkem, a pro jiného pravým opakem.

Kniha Čas žít, čas umírat v seznamech

v Právě čtených30x
v Přečtených2 759x