Unabomber: Manifest přehled
Unabomber (p)
Spis Průmyslová společnost a její budoucnost, známý také jako Unabomberův Manifest. Text stanovující konečnou diagnózu současné civilizace pro plné pochopení problému životního prostředí, s analýzou moderního fenoménu levicové mentality a odhalením její role.
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 1997 , VotobiaOriginální název:
Industrial Society and Its Future, 1995
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Unabomber: Manifest. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (7)
Myslím, že všetci sa zhodneme, že je to dielo génia plné pravdivých úvah.
Pravdaže nie zasa úplne s každým záverom súhlasím.
Tento text je v internetové anticiv/anprim komunitě (jestli to tak můžu říct) velké téma. Memes o autorovi je možná až přespříliš. Nutno podotknout, že je šíří hlavně zradikalizovaní náctiletí (kteří možná ani nechodí ven :-) ).
Problémy, o kterých mluví jsou podle mě opravdové, některé části knihy se mi líbily – například kritika přílišného poskytování antidepresiv nebo zábavní průmysl jako útěk před stresem a úzkostmi. Příroda je na tom bídně. Technologie negativně ovlivňují náš život a už nejsou dobrovolné – v současnosti to platí o to víc.
Výklad o levičáctví se mě mírně dotknul, některé věci vidím i na sobě, když si vybavím debaty z minulosti. Něco na tom bude.
Ale i přesto - jak bylo napsáno v doslovu, svět není tak jednoduchý. Tedova řešení nedávají smysl. Jeho přesvědčování k násilí se mi stejně pořád hnusí. Pálením knih se myslím taky nikdy nic nevyřešilo.
Jak to řešit? Nevím. Ale Tedovo řešení se mi nezdá.
Manifest bych stejně doporučila k přečtení. Čte se rychle a člověk se aspoň zamyslí.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (4)
„K nenormálním podmínkám přítomným v moderní industriální společnosti patří přelidněnost, izolace člověka od přírody, vzrůstající rychlost společenských změn a rozpad malých přírodních komunit, jako je rodina i se vzdálenými příbuznými, vesnice či kmen.“
„Za prvé, musíme pracovat na zvyšování společenských stresů v (industriálním) systému, aby se zvýšila pravděpodobnost, že se rozpadne, nebo bude dostatečně oslaben, aby byla možná revoluce proti němu. Za druhé, když bude systém dostatečně oslaben, je nutno vyvinout a propagovat ideologii, která je proti technologii a industriální společnosti. A taková ideologie pomůže zaručit, když se industriální společnost zhroutí, že její zbytky nebude možno obnovit a systém rekonstituovat. Továrny budou muset být zničeny, technická literatura spálena atd.“
„Jakákoliv ideologie, aby se jí dostalo nadšené podpory, musí mít pozitivní, stejně jako negativní ideály; musí být pro něco stejně jako proti něčemu. Pozitivní ideál, který navrhujeme, je příroda. To jest, divoká příroda; ty aspekty fungování Země a jejích živých bytostí, které jsou nezávislé na lidské správě a prosty lidského zasahování a kontroly.“
Více citátů z knihy najdete u autora.
Kniha Unabomber: Manifest v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 40x |
v Doporučených | 7x |
v Mé knihovně | 12x |
v Chystám se číst | 23x |
v Chci si koupit | 24x |
v dalších seznamech | 2x |
Manifest obsahuje spoustu nadčasových úvah. Je zde např. trefně popsána dnešní woke ideologie, spolu s poměrně nelichotivým psychologickým profilem jejích zastánců. Ústřední myšlenkou je teze, že moderní společnost oloupila jedince (a malé skupiny) o moc nad svým životem výměnou za pohodlí a zábavu, což činí z života mnohdy zbytečně dlouhou a nenaplňující zkušenost (ve které je člověk donucen vytvářet si umělé a podružné cíle – samozřejmě v mantinelech a ku benefitu systému). Bezmocnost jedince jakkoliv ovlivnit ty opravdu klíčové otázky následně vede k depresi, úzkosti, poraženeckému myšlení apod. Autor také předkládá pravděpodobné scénáře budoucího vývoje technologií jako je genetické inženýrství či AI, díky nimž budou negativní dopady technologií na svobodu jedince ještě více prohloubeny. Neplete se samozřejmě ani v eskalaci environmentálních problémů, které technologicky vyspělá (tudíž i přelidněná) civilizace snadno vytváří, ale velice nákladně následně řeší (pokud vůbec). Jako řešení vidí ideologickou revoluci (anarchoprimitivismus/neoluddismus) v době, kdy se současný systém začne hroutit...