Uspořádání světa přehled
Henry Kissinger
Vlivný politolog, historik a bývalý ministr zahraničí Spojených států předkládá ve své nejnovější práci z roku 2014 mnohostranný, historickými a politickými souvislostmi podložený pohled na řád světa. Ukazuje, že kořeny současného uspořádání mezinárodních vztahů byly poprvé zformulovány v západní Evropě téměř před čtyřmi staletími na mírové konferenci v německém Vestfálsku. Mír po třicetileté válce tehdy odrážel pragmatické vyrovnání s realitou a byl založen na společenství suverénních států, které kontrolují své vzájemné ambice prostřednictvím všeobecné mocenské rovnováhy. Vestfálský systém se postupně rozšířil po celé zeměkouli a pojal do sebe řadu odlišných civilizací a regionů. Autor sleduje, jakými proměnami prošel tento systém rovnováhy po Francouzské revoluci a napoleonských válkách na vídeňském kongresu a jak se s jeho stavebními kameny vyrovnávaly jiné části světa v souvislosti se svou historickou, politickou a kulturní odlišností. Autor věnuje svůj analytický pohled také otázkám Středního východu (a speciálně Íránu), odlišným koncepcím mocenské rovnováhy v Evropě a Asii, zvláště čínské „harmonii pod nebesy“. Pozornost zaměřuje také na americké politické vize, které se přestaly opírat pouze o systém vyvažování a začaly usilovat o dosažení míru šířením demokratických principů. Kissingerovy úvahy ústí v současnosti a hledají perspektivu světového řádu pro naši dobu tváří v tvář takovým výzvám, jako je islamismus, šíření jaderných zbraní a globalizace.... celý text
Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2018 , Audioteka , BookmediaOriginální název:
World Order, 2014
Interpreti: Jiří Schwarz
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Uspořádání světa. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (62)
Poutavá kniha od erudovaného pisatele s nesouměřitelnými zkušenostmi z vrcholové politiky. Mám vůči ní tu výhradu, která může být stejně tak výsledkem mého nepozorného čtení, že podává svět, jako by v něm jedinou úlohu sehrávaly národní státy se svými partikulárními zájmy a více či méně schopnými vůdci. Jako by současnost, ve které žijeme, vysoustružily diplomacie a zahraniční politika. Postrádal jsem hlubší zamyšlení nad úlohou mezinárodních a nadnárodních společností, nevládních organizací i jednotlivců, kteří díky svému bohatství spouutvářejí veřejné mínění a (už jen tím) zasahují do politického rozhodování. Ideologie hraje asi taky jen druhé housle. Je sice pravda, že Kissinger se snaží pokrýt širší tematické pole (moderní technologie), přesto mi jeho vize připadá úzkoprsá. To nemění nic na tom, že Kissingerova kniha zůstává jak pronikavá, tak poučná, a doporučím ji vždycky rád k přečtení.
Nejdem túto knihu hodnotiť, pretože podľa mňa postráda to, čo vlastne očakáva: objektivitu. A nejak som ani ja nedokázala byť objektívna ako ani Kissinger, najmä keď velebil prezidentov, ktorým on robil poradcu.
A celý čas mi niečo na knihe vadilo a to je presne to - ten americký pátos.
Nechápte ma zle, ja fandím demokracii a myslím si, že je to najlepšia forma vlády a uznávam kapitalizmus ako zmysluplnejšiu formu hospodárstva než centralizovanú.
Lenže... To ako sa Amerika pasuje za všemohúceho obhajcu morálky a slobody a akoby sa ňou zrazu iba "stala" a úplne ignoruje cestu ako k nej prišla, to mi vadí.
Lebo po toľkej kritike Európy v prvých kapitolách očakávam nejakú podobnú mieru sebareflexie aj na druhej strane. Pretože Amerika sa nestala, dlho bola anglickou kolóniou a Otcovia zakladatelia sa neobjavili len tak, prišli z Európy.
A hlavné dejiny Ameriky sa spomínajú ani nie týmto momentom, ale rokom asi 1780? A čo neuznávanie práva menšín? To čím je Amerika dnes, tak zato môže druhá svetová vojna a jej izolovanosť od zvyšku sveta - to môže za jej pokrok.
Preto bola ekonomicky a aj v rôznych iných oblastiach flexibilnejšia na zmeny. Európa, Ázia a Afrika majú históriu naspäť do období pred naším letopočtom.
Potrebujú viac času na adaptovanie sa na zmeny, ktoré Amerika diktuje.
A presne táto kniha ukazuje prečo sa ten americký tlak niektorím prieči a prečo sa pričinilo o problémy na Blízkom východe, Vietname, Kórey,...
Chápem ich víziu a je vlastne fajn, že sú idealistickí, ale nech sa kurňa aspoň oboznámia poriadne s nejakým regiónom než mu začnú niečo diktovať a snažiť sa tam niečo presadiť.
... no a po tomto všetkom si uvedomujem, že by bolo nefér dať sem nejaké hviezdičky.
Související novinky (2)
Žebříček nejprodávanějších eknih v září 2016
07.10.2016
Žebříček nejprodávanějších eknih v srpnu 2016
06.09.2016
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Uspořádání světa v seznamech
v Právě čtených | 39x |
v Přečtených | 344x |
ve Čtenářské výzvě | 20x |
v Doporučených | 33x |
v Knihotéce | 182x |
v Chystám se číst | 372x |
v Chci si koupit | 127x |
v dalších seznamech | 8x |
Ve knize najdete desítky myšlenek na to jak se vytvářel současný svět z pohledu amerického profesionálního diplomata a "polopolitika". Je to samozřejmě trochu zaujaté jistým zboštěním Ameriky, ale proč ne. Nemusíte se vším souhlasit a asi ani nebudete, ale to možná autor ani nechtěl. On vypráví jak to vidí on a zároveň vám dá možnost přemítat nad opravdu velkým množstvím otázek.