Uspořádání světa: Státní zájmy, konflikty a mocenská rovnováha přehled
Henry Kissinger
Druhé vydání zásadní práce vlivného politologa, historika a bývalého ministra zahraničí Spojených států amerických z roku 2014, ve které autor předkládá mnohostranný, historickými a politickými souvislostmi podložený pohled na řád světa. Ukazuje, že kořeny současného uspořádání mezinárodních vztahů byly poprvé zformulovány v západní Evropě téměř před čtyřmi staletími na mírové konferenci v německém Vestfálsku. Mír po třicetileté válce tehdy odrážel pragmatické vyrovnání s realitou a byl založen na společenství suverénních států, které kontrolují své vzájemné ambice prostřednictvím všeobecné mocenské rovnováhy. Vestfálský systém se postupně rozšířil po celé zeměkouli a pojal do sebe řadu odlišných civilizací a regionů. Autor sleduje, jakými proměnami prošel tento systém rovnováhy po Francouzské revoluci a napoleonských válkách na vídeňském kongresu a jak se s jeho stavebními kameny vyrovnávaly jiné části světa v souvislosti se svou historickou, politickou a kulturní odlišností. Autor věnuje svůj analytický pohled také otázkám Středního východu (a speciálně Íránu), odlišným koncepcím mocenské rovnováhy v Evropě a Asii, zvláště čínské „harmonii pod nebesy“. Pozornost zaměřuje také na americké politické vize, které se přestaly opírat pouze o systém vyvažování a začaly usilovat o dosažení míru šířením demokratických principů. Kissingerovy úvahy ústí v současnosti a hledají perspektivu světového řádu pro naši dobu tváří v tvář takovým výzvám, jako je islamismus, šíření jaderných zbraní a globalizace.... celý text
Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2021 , ProstorOriginální název:
World Order, 2014
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Uspořádání světa: Státní zájmy, konflikty a mocenská rovnováha. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (63)
Ve knize najdete desítky myšlenek na to jak se vytvářel současný svět z pohledu amerického profesionálního diplomata a "polopolitika". Je to samozřejmě trochu zaujaté jistým zboštěním Ameriky, ale proč ne. Nemusíte se vším souhlasit a asi ani nebudete, ale to možná autor ani nechtěl. On vypráví jak to vidí on a zároveň vám dá možnost přemítat nad opravdu velkým množstvím otázek.
Poutavá kniha od erudovaného pisatele s nesouměřitelnými zkušenostmi z vrcholové politiky. Mám vůči ní tu výhradu, která může být stejně tak výsledkem mého nepozorného čtení, že podává svět, jako by v něm jedinou úlohu sehrávaly národní státy se svými partikulárními zájmy a více či méně schopnými vůdci. Jako by současnost, ve které žijeme, vysoustružily diplomacie a zahraniční politika. Postrádal jsem hlubší zamyšlení nad úlohou mezinárodních a nadnárodních společností, nevládních organizací i jednotlivců, kteří díky svému bohatství spouutvářejí veřejné mínění a (už jen tím) zasahují do politického rozhodování. Ideologie hraje asi taky jen druhé housle. Je sice pravda, že Kissinger se snaží pokrýt širší tematické pole (moderní technologie), přesto mi jeho vize připadá úzkoprsá. To nemění nic na tom, že Kissingerova kniha zůstává jak pronikavá, tak poučná, a doporučím ji vždycky rád k přečtení.
Související novinky (2)
Žebříček nejprodávanějších eknih v září 2016
07.10.2016
Žebříček nejprodávanějších eknih v srpnu 2016
06.09.2016
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Uspořádání světa: Státní zájmy, konflikty a mocenská rovnováha v seznamech
v Právě čtených | 38x |
v Přečtených | 348x |
ve Čtenářské výzvě | 21x |
v Doporučených | 34x |
v Mé knihovně | 183x |
v Chystám se číst | 374x |
v Chci si koupit | 128x |
v dalších seznamech | 8x |
Velice zdařilá publikace, která přehledně sumíruje politické uspořádání světa, formuluje politické a jiné motivace nejdůležitějších hráčů (států) na mapě světa a vše zasazuje do pochopitelného historického rámce. Jedinou drobnou výtkou je fakt, že se kniha snaží být v určitých pasážích moc přemoudřelá a ztrácí tak občas na tempu. Je to však jen drobná vada na kráse, která nemůže přebít kvality tohoto Kissingerova veledíla.