Úsvit všeho přehled
David Graeber , David Wengrow
Jestliže lidé nestrávili 95 % své evoluční minulosti v malých skupinách lovců a sběračů, co celou tu dobu dělali?! Dlouhé tisíce let jsme údajně žili v absolutně rovnostářských kmenech – než jsme vynalezli zemědělství a s ním také bohatství a chudobu, byrokracii a krutovládce. Učitelé dějepisu i autoři bestsellerů o historii tento jednoduchý příběh milují. Profesoři David Graeber a David Wengrow nyní však na spoustě příkladů dokládají, že jde o pouhý výmysl. A že skutečnost byla nesrovnatelně zajímavější a rozmanitější, než nás učili ve školních lavicích. Kniha Úsvit všeho stojí na přesvědčivých, ale dosud často opomíjených faktech z oblasti archeologie, historie a kulturní antropologie. Okamžitě se v těchto oborech stala světovou událostí a vyvolala diskuse, které budou probíhat ještě dlouhá léta.... celý text
Filozofie Historie Sociologie, společnost
Vydáno: 2024 , Jan MelvilOriginální název:
The Dawn of Everything, 2021
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Úsvit všeho. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (7)
Wow. Tato kniha je ještě mnohem, mnohem buřičštější, než uvádí anotace!! Pro mě osobně je to kniha zcela revoluční, a to jsem teprve v desetině. Je pravda, že sám k anarchismu tíhnu, ovšem to důkladné, vyargumentované potvrzení dlouholetého podezření, že vývoj lidstva vůbec neprobíhá (neprobíhal) tak, jak nás ve škole učili, tedy "od divochů k nám, civilizovaným", to je prostě něco. To je zjevení.
Kniha jistě stojí z přečtení. Přináší mnoho zajímavých informací, podává nový pohled na historii. Trochu se nemůžu ale zbavit dojmu, že autoři kritizují Hobbese a Roussea, ale sami si vysnili jistou verzi ušlechtilého divocha, byť jiného, než jakého popsal Jean-Jacques Rousseau. David Graeber je anarchista a je to z knihy prostě znát. Oba autoři nalezli hodně mezer v historii a za to jim patří dík. Nabourat dosavadní většinové názory a paradigmata vždy vědě jen prospěje. Jen mám malinko dojem (a je to dojem laika), že místo falzifikace svých teorií vyhledávaly argumenty, které jejich tvrzení podpořili. V historii se najde tolik věcí, které se hodí do té či oné teorie, takže kniha, která by vyzněla přesně opačně než jejich dílo, by se také měla o co opřít. Nevím, jestli je možné mít komplexní společnosti bez hierarchie a centrálního vládnutí. Jistý si tím nejsem, ale díky autorům nad tím mohu přemýšlet a vidět to i z jejich úhlu pohledu. Zemědělství nebylo žádná revoluce, ale postupný přechod s občasnými odklony zpět a že města vznikla ještě před zemědělstvím, za tohle sestřelení klišé si kniha zaslouží rozhodně pochválit.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Úsvit všeho v seznamech
v Právě čtených | 12x |
v Přečtených | 29x |
v Doporučených | 2x |
v Mé knihovně | 46x |
v Chystám se číst | 128x |
v Chci si koupit | 60x |
Úsvit všeho jako nový pohled na historii, který by dle mého neměl nahradit ty stávající, ale spíš se k nim jen směle zařadit a to tak, aby byl vidět, protože jde o pohled nesmírně podnětný, často oprávněně kritický a pečlivě zpracovaný.
Ovšem jak i sami autoři poznamenali, sociální teorie bude vždy do velké míry zjednodušující. Takže ti co se jí zabývají, jsou nuceni vytvářet něco jako "iluzorní hru", aby mohli odhalit zákonitosti, které nemůžou vidět přímo a to platí i pro D. Graebera a D. Wengrowa . Jejich "iluzorní hra" je tvořena optikou dávného předka, který nám byl roven nejen z kognitivního, ale i z intelektuálního hlediska a byl schopný uvažovat o společnosti, kterou svobodně vytvářel nebo odmítal. Takže i přes četné důkazy budou pohledy autorů zaujaty a to převážně tam, kde není možné se opřít o písemné prameny, zde bude z mé strany vždy prostor pro pochyby.
Revolučnost knihy si tedy každý čtenář musí určit sám, já si komentář neodpustím ukončit větou, jež je v knize také obsažena:
"Tvoříme si vlastní historii, ale za podmínek, které jsme si sami nevybrali."