Útěk : paměti 1920-1991 přehled
Arnošt Reiser
Životní příběh pražského rodáka, vynikajícího fyzikálního chemika a vysokoškolského učitele, Arnošta Reisera. Autor se ve vzpomínkách soustředil zejména na období svého dětství a mládí. Vyprávění končí emigrací v r. 1960. Spokojený život syna majitele sladovny ukončila 2. světová válka. Tak, jako mnoho dalších Židů, prošel během války peklem nacistických koncentračních táborů. V r. 1942 byl odvezen do terezínského ghetta, na podzim r. 1944 pak do Osvětimi. Po válce začal studovat botaniku, ale brzy zjistil, že jej přitahuje chemie. Vystudoval VŠCHT, v r. 1951 se stal vedoucím katedry fyzikální chemie. V létě r. 1960 emigroval zázračným způsobem i s rodinou a přáteli přes NDR do Dánska. V listopadu téhož roku odjel do Anglie, kde strávil dalších 22 let.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Útěk : paměti 1920-1991. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Za mě nejlepší kniha o holocaustu a nástupu komunismu u nás, kterou jsem zatím četla. Kniha se ke mně dostala náhodou a vlastně jsem ji ani neměla v úmyslu číst. Nic mě na ní nezaujalo, obálka, autor, název, nic. Dokud jsem ji neotevřela. Pak už jsem nemohla jinak než číst. Na obálce se píše: Autor líčí události bez patosu, sebelítosti, jakýchkoli stylistických ozdob, přísně chronologicky,... I přesto jsem měla párkrát slzy v očích a byla nucena přemýšlet, jak moc dokážou ubližovat lidé lidem, a obdivovala, co dokážou přežít. Styl mi naprosto vyhovoval. Autor v předmluvě vysvětluje, jak a proč kniha vznikla. Zařadila bych do povinné školní četby.
Autor sice popisoval hrozné věci, které se děli, ale velmi zajímavým způsobem. Opět jsem se na tuto dobu mohla kouknout z jiného úhlu.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Útěk : paměti 1920-1991 v seznamech
v Přečtených | 11x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Mé knihovně | 4x |
v Chystám se číst | 9x |
Moc pěkně napsaný a krásně čtivý životní příběh.
Líbí se mi jak k sobě měli lidi dřív blíž,hlavně rodiny se hodně a rády scházeli.