Útek z tábora 14 přehled
Blaine Harden
Neuveriteľný príbeh muža zo Severnej Kórey o strastiplnom putovaní za slobodou. Politické väzenské tábory v Severnej Kórei fungujú dvakrát dlhšie ako Stalinove gulagy a dvanásťkrát dlhšie ako Hitlerove koncentračné tábory. Doposiaľ sa nepodarilo ujsť žiadnemu z tisícov väzňov, ktorí sa v severokórejských táboroch narodili a vyrástli. Žiadnemu, s výnimkou Šina Tong-hjoka. Blaine Harden v knihe Útek z tábora 14 vynáša na svetlo temné tajomstvá Severnej Kórey, ktorej despotický totalitný režim podkopávajúci ľudského ducha jej obyvateľov nemá na svete obdobu. Vďaka Šinovmu svedectvu o jeho uväznení a neuveriteľnom úteku majú čitatelia konečne možnosť nazrieť za nepreniknuteľné múry a ostnatý drôt – Šinovými očami hľadíme na matku, s ktorou súperí o jedlo, na dozorcov, ktorí sa z chlapca snažia vychovať donášača, a stávame sa priamymi svedkami popravy Šinovej matky a brata. Hoci meno neslávne známeho „Milovaného vodcu“ Kim Čong-ila zarezonovalo vo všetkých krajinách, Severná Kórea zostáva odrezaná od zvyšku sveta aj po tom, ako sa vlády ujíma jeho tretí syn Kim Čong-un. Čoraz menej cudzincov smie vstúpiť na severokórejskú pôdu a len zopár šťastlivcov sa smie tešiť z privilégia opustiť hranice svojho rodiska. Severná Kórea trpí hladom, krivká o žobráckej palici a naháňa strach celému svetu arzenálom atómových zbraní. Je tiež miestom, kde láska a ľudské práva sú dva rovnako neznáme pojmy. Približne dvestotisíc väzňov si odpykáva celoživotné tresty v politických väzenských táboroch. no vláda Severnej Kórey existenciu týchto táborov aj napriek jasným záberom z vesmírnych družíc tvrdošijne popiera. Hardenovo hrôzostrašné rozprávanie odhaľuje nepoznanú dystopiu a sústreďuje sa na výnimočného mladého väzňa, ktorý prežil prvú štvrtinu života v najtvrdšom väzení najprísnejšie stráženého štátu. Útek z tábora14 ponúka čitateľom dosiaľ nevídaný pohľad do najhlbšieho vnútra vari najzúfalejšieho národa na Zemi. Odvíja sa pred vami príbeh o vytrvalosti a odvahe, o neutíchajúcej nádeji a túžbe žiť slobodný život. zdroj: Martinus... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: 2012 , Tatran (Bratislava)Originální název:
Escape from Camp 14, 2012
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Útek z tábora 14. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (214)
Drsně napsaná kniha o drsných praktikách severokorejského vězeňského režimu, které jsou nicméně bohužel pravdivé i ve chvíli, kdy píšu tyto řádky. Je fakt, že takových svědectví je třeba si vážit, protože byť podobné situace zažívají miliony severokorejců, tak tyto ojedinělé příběhy jsou o to více fascinující.
Podobně jako u mnoha knih z koncentráků mi to přijde přehnaný zcestný a ve výpovědi se to míjející.
Kimova fotka že v táboře NEBYLA?? Tak to těžko, tam visí všude a hraje z rádia, který nejde vypnout.
Ohnutí nemytí hladoví dělníci měli ještě náladu a sílu na yeb??
V článku na Idnes je že se na popravu matky díval s chutí...v knížce je že ji miloval...tak jak teda??
Jak mohla být matka v takových podmínkách-jen na zelí a kukuřici, mnohdy celodenně bez jídla když on jí to snědl, PLNOŠTÍHLÁ??? Nesmysl neskutečné.
Potom logicky: vězeň neznající svět za hranicemi by utéct nemohl, protože by absolutně nepřežil v moderním světě takže jaký že v poho doběhl do Číny, za chvíli si žil v hlavním městě jižní Koreje což je hodně drahá sranda a poté byl hlavní hlavoun organizace v USA, i když se anglicky učit nechtěl??? Jako jak jako??
A další nesmysl: byli tam za prokletí zločinců v rodě, tedy pochybuju moc že by vláda dovolila, aby se tam další a další generace rodily. Pochybuju že by chlapy a baby připouštěli. Co by pak s těma děckama dělali?? Vychovají prostě to co tam přijde ale nic novýho tam vznikat NEMŮŽE, stejně jako v koncentračních.
Holka ubita ukazovátkem. Další blbost. Víte jakou by to dalo práci někoho tenkou hůlečkou UBÍT???
Prostě KECÁ.
A to jsem teprve na straně 30.
Prostě stejný přehnaný vymyšlený kydy jako Yeonmi Park, s cílem co nejvíc šokovat. A to jsem v něj tolik věřila.
Související novinky (1)
Knižní novinky (30. července - 12. srpna)
30.07.2018
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Útek z tábora 14 v seznamech
v Právě čtených | 22x |
v Přečtených | 1 550x |
ve Čtenářské výzvě | 192x |
v Doporučených | 94x |
v Knihotéce | 411x |
v Chystám se číst | 509x |
v Chci si koupit | 101x |
v dalších seznamech | 9x |
Štítky knihy
gulagy Severní Korea Korea politická perzekuce političtí vězni pracovní tábory převýchovaAutorovy další knížky
2013 | Útěk z tábora 14 |
2016 | Útěk ze Severní Koreje |
"Středoškolští studenti v Americe dnes debatují, proč prezident Franklin D. Roosevelt nenechal bombardovat železnici vedoucí k Hitlerovým táborům. O generaci později se jejich děti možná jednou budou ptát, proč Západ nic nepodnikl při pohledu na mnohem zřetelnější satelitní snímky Kim Čong-ilových táborů."
"Tibeťané mají Dalajlamu a Richarda Gera, za Barmánce mluví Aun Schan Su Ťij, Dárfúřané se těší podpoře Miy Farrowové a George Clooneyho. Jen Severokorejci nikoho takového nemají."
"Kim Čong-il byl horší než Hitler. Zatímco Hitler útočil na nepřátele, Kim likvidoval vlastní lidi v zařízeních jako Tábor 14."
Další svědectví z nejuzavřenějšího státu na zemi. Nebudu hodnotit literární zpracování, spíš výpovědní hodnotu. A to i přes nějaké menší nesrovnalosti rozhodně má.
Je až k neuvěření, že se tohle v dnešní době ještě děje a většina světa nad tím zavírá oči.