Útěk z Treblinky přehled
Chil Rajchman
Ano, přežil jsem a jsem volný, ale k čemu je to dobré? Často si kladu tuto otázku. Abych vyprávěl o vraždění milionů nevinných obětí, abych podal svědectví o nevinné krvi, prolité těmito vrahy? Ano, přežil jsem, abych podal svědectví o těch velkých jatkách: Treblince. Chilu Rajchmanovi bylo osmadvacet let, když jej v říjnu 1942 deportovali do Treblinky. Po vystoupení z vlaku byl oddělený od přátel, unikl plynovým komorám a postupně se stal třídičem šatstva, kadeřníkem, nosičem mrtvol nebo „zubařem“. Druhého srpna 1943 se zúčastnil povstání v táboře a utekl. Po několika měsících bloudění se ukryl u přítele. Válka ještě neskončila… Po osvobození se stal jedním ze sedmapadesáti vězňů, kteří přežili Treblinku. V žádném jiném koncentračním táboře nedošlo k takovému zdokonalení masového vraždění statisíců lidí. Jeho svědectví o deseti měsících v pekle plynových komor Treblinky, uveřejněné poprvé, je naprosto jedinečné. Záznamy pořizoval bezprostředně po všem, co prožil, v rychlosti, dokonce ještě před vítězstvím nad nacisty, proto patří mezi nejsilnější svědectví. Po válce se Chil Rajchman oženil s Lilou, s níž měl tři syny. Koncem roku 1946 opustil Polsko a odjel do Uruguaye. Svědčil v několika procesech s bývalými příslušníky SS. Celý život měl své poznámky u sebe a vracel se k nim vždy, jakmile mu vypověděla paměť. Dříve než před několika lety zemřel, požádal rodinu, aby jeho svědectví zveřejnila.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2022 , VíkendOriginální název:
Je suis le dernier Juif, 2009
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Útěk z Treblinky. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (44)
Souhlasím s tím, že se z toho slovy _Knihomolka_ níže, dalo vyždímat více. Autor se nepouští příliš hluboko. Spíše než jako paměti, to působí jako soubor zápisků. Na druhou stranu je troufalé tvrdit, že člověk, který přežil místo jako Treblinka, z toho mohl vyždímat víc.
U téhle knihy podle mě hodně záleží na tom, kolik toho o tématu víte a znáte. Pokud velmi málo nebo nic, kniha bude jistě objevná a drsná. Kdo se tomuto tématu dlouhodobě věnuje, nenalezne v knize nic nového v kontextu metodologie vraždění, zvrácenosti esesáků a kápů, otřesných podmínek v táborech, nebo každodenním strádání vězňů tváří v tvář nejen životním podmínkám, ale i nervy drásajícím a o zdravý rozum pokoušejícím se situacím.
Kromě nesporné hodnoty, kterou bychom měli tak či onak přiznat každé knize, do které své utrpení z vyhlazovacích táborů vepsali jejich přeživší oběti, má kniha o Treblince (a obecně knihy o všech vyhlazovacích táborech kromě Osvětimi) ještě jeden rozměr. A sice pomáhá rozšířit obzor čtenáře o tom, že plynování a hromadné vraždění v táborech, to nebyla rozhodně jenom Osvětim. Byť získala v tomto ohledu jakési prvenství. Byly to právě tábory jako Treblinka (a Belzec a Sobibor) které byly od počátku určeny být jen továrnou na smrt. A v ohledu frekvence vraždění byla Treblinka horší než Osvětim.
Tím, jak je líčení zbaveno emocí, je čtení o to drsnější. Byť chybí mnoho detailů, pro představu o událostech někde mimo Osvětim tato knížka stačí.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Útěk z Treblinky v seznamech
v Přečtených | 263x |
ve Čtenářské výzvě | 31x |
v Doporučených | 20x |
v Knihotéce | 82x |
v Chystám se číst | 130x |
v Chci si koupit | 32x |
v dalších seznamech | 3x |
Tvrdá literatura faktu, zachycující intenzivní období života mladého Žida ve vyhlazovacím táboře vTreblince, kterému se podařilo, po úspěšném povstání, uprchnout, přežít a svědčit. Vpodstatě jde o výpověď pro tribunál soudící fašisty.