Úvod do fyzikální kosmologie přehled
Jan Novotný , Milan Štefaník , Jan Horský
Kniha je věnována výkladu Einsteinovy teorie gravitace a matematických modelů v tzv. standardní kosmologii, dále studiu raných vývojových etap vesmíru, tedy fyzikálních problémů vznikajících v raných stadiích vesmíru, dále vývoji nepatrných fluktuací hmoty v raných etapách vývoje a procesům, které vedou až k dnešním velkým strukturám ve vesmíru. Na závěr je pozornost upřena na kosmologické informace a otázky o gravitačním zobrazování, mikrovlnném kosmickém pozadí a antropickém principu. Kniha je určena každému zájemci o astrofyziku, astronomii a kosmologii, vč. studentů, doktorandů a vědeckých pracovníků. ... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Úvod do fyzikální kosmologie. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Uvod, ktory rozhodne nie je pre (fyzikalne) slabsie povahy. K Einsteinovym rovniciam sa dopracuju autori po 7-8 stranach husteho, diferencialnym tenzorovym poctom prespikovaneho textu. Mozno to je skor zhrnutie pre ludi z oblasti relativistickej kozmologie alebo popri tom musite prejst este kvantum dalsieho textu. Rozhodne neodporucam pre neabsolventov teoretickej fyziky a aj ti by sa asi radsej mali pozriet po nejakej poriadnej monografii s podstatne vacsim rozsahom.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Úvod do fyzikální kosmologie v seznamech
v Přečtených | 3x |
v Knihotéce | 4x |
v Chystám se číst | 1x |
v dalších seznamech | 1x |
Mám velký otazník k tomu, pro koho je tato kniha určena. Vzhledem k vysokému obsahu abstraktní matematiky rozhodněn není pro každého zájemce o astrofyziku. Naopak pro studenty a doktorandy příslušného oboru zřejmě také není, neboť na to je příliš stručná. Každé téma trochu nakousne a jde dál.
Možná je dobrá pro představu jaká matematika se za příslušnými tématy skrývá, ale i zde bych byl hodně opatrný. Ono totiž jedna věc je napsat vzorec a druhá je být pomocí něho schopný něco reálného spočítat.
Za mne je tato kniha vhodná k prolistování v knihovně a přečtení konkrétní části. Mne například zajímalo gravitační čočkování. Ale jako celek bych knihu rozhodně nedoporučoval.