Úvod do studia civilního procesu přehled
Josef Vrabec , Jan Bajura , Josef Salač , Barbora Vlachová , František Púry
Kniha se snaží přiblížit civilní právo ve stručné, základní podobě. Publikace není učebnicí občanského práva procesního, ani nemá ambici ji nahradit, jde však o učební text určený pro základní stupeň právnického vzdělání. Obsahově naplňuje učební programy Policejní akademie České republiky a může být i pomůckou pro studenty jiných škol, jakož i pro širší veřejnost, která se chce seznámit se základními pojmy a instituty občanského práva procesního. Pro chápání širších souvislostí obsahuje publikace i výklad týkající se organizace soudnictví u nás, samotnou materii civilního procesu, jeho jednotlivé složky, jeho postavení vedle jiných druhů právních procesů, včetně rozlišení vnitřně diferencovaného řízení sporného a nesporného, s důrazem na komplexní rozbor problematiky sporného řízení před prvostupňovými soudy. V rámci civilního procesu autoři přibližují i řízení vykonávací (exekuční) a řízení insolvenční. Mimo danou tématiku civilního procesu, avšak cíleně určené pro potřeby studentů Policejní akademie ČR, je zařazena i problematika adhezního řízení jakožto součásti řízení trestního, leč dotýkající se řízení, ve kterém poškození mohou uplatnit své nároky na náhradu majetkové i nemajetkové újmy.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Úvod do studia civilního procesu. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Úvod do studia civilního procesu v seznamech
v Přečtených | 1x |
v Knihotéce | 1x |
Autoři knihy
česká Jan Bajura
česká, 1982 Josef Salač
Barbora Vlachová
česká, 1988 František Púry
česká, 1958
Při čtení této... věci musí se vám nezbytně na mysli vytanout otázka: je škoda papíru, na kterém je to vytištěno? Nejsem si jist, nejsem. Ale spíš ano.
Podivejte se, já jsem úchyl na tlusté a rozsáhlé publikace se složitými teoretickými pojednáními. To je fakt, který je mým problémem. Ale podívejte se na tohle! K čemu je to dobré? Viděl jsem výcuc z výcucu výcucu, který byl delší, než tohle, vezmu-li v potaz, že na magistrovi z práva a právní vědy to dělá dohromady dvě zkoušky a ještě části jiných oborů (protože z nějakých mě nepochopitelných důvodů je v této publikaci i správní soudnictví (?) a adhezníí řízení). A ano, vím, že tahle knížka není určena pro magistry na právech. Dokonce ani na bakaláře právnických oborů. Ale upřímně, ona přece nemůže být vážně míněna ani pro policisty. Kdyby měla tenhle rozsah, ale bez exekucí a insolvencí, snad. Takhle je to jen nedobře napsaný seznam pojmů, které nemohou nikomu nic doopravdy říct. Kniha nepředává žádnou znalost. Kniha předává blábolení. Sakra, nekoncepčnost je patrná hned na několika místech. Jsme struční a rychlí a všechno, ale najednou vám vyprávíme o systémech opravných prostředků, které definujeme tak, že apelační systém je ten, kde dochází k apelaci, revizní ten, kde dochází k revizi a kasační, kde dochází ke kasaci. Co to znamená? To je jedno, hlavně že jsme vám podali naprosto zbytečné informace na základě kruhových definic. To je, promiňte mi to, imbecilní. Když se dostanete k těm slavným insolvencím, vybafne na vás do té doby v knize neviděný seznam „základních pojmů“. Proč to tam nebylo celou dobu? A proč to tam najednou je? Nevím. Proč je tato kniha? Nevím.