V boji a zajetí přehled
Tomáš Pasák , Fany Možná-Meisnarová , Alois Eliáš
Příběh legionáře a důstojníka Aloise Eliáše podle jeho deníků a vzpomínek. Spoluautorkou knihy je sestřenice generála Aloise Eliáše pí. Františka Možná Meisnarová.
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize V boji a zajetí. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Kniha nám přiblíží legionáře a důstojníka Aloise Eliáše. Je rozdělena do třech částí. V první nám ukáže rodinu a život Luise. V druhé jsou přepsány Eliášovy deníkové zápisky z ruského zajetí a ve třetí je popsán celý Eliášův život.
Velmi poučná kniha o životě, skutcích a smrti vlastence, legionáře a ministerského předsedy protektorátní vlády, který se zapsal do dějin našeho státu.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha V boji a zajetí v seznamech
v Přečtených | 4x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Knihotéce | 10x |
Knížku jsem si našel v knihobudce, bylo zjevné, že ji nikdy nikdo nečetl. Mám-li ji nějak hodnotit, jsem taky na rozpacích. Řekl bych, že knížka je určená opravdu jen velkým zájemcům o osudy Aloise Eliáše. Je složena ze tří částí. První z nich jsou vzpomínky Eliášovy starší sestřenice, začínají jeho narozením a končí odchodem na frontu v roce 1914. Tato část mi přišla z knihy nejzajímavější.
Druhá část, zdaleka nejrozsáhlejší, je tvořena přepisem Eliášova válečného deníku. Protože padl do zajetí hned druhý den na frontě, je prakticky tvořena jen popisem pobytu v ruském zajetí. Četl jsem více podobných záznamů, a i když se samozřejmě liší s ohledem na specifické podmínky jednotlivých lágrů, bývají si dost podobné. Život v zajetí plyne v ponuré nudě, vojáci se starají o to, jak si přilepšit, chodí do práce, nebo se jí snaží vyhnout... Výjimku v této literatuře tvoří snad jen záznamy ze srbského zajetí, ty připomínají spíš vzpomínky na vyhlazovací tábor. Vysokoškolsky vzdělaný Eliáš se samozřejmě dovede dobře vyjadřovat a nedělá gramatické chyby, také časté konflikty mezi zajatci spíš jen naznačuje, ale stejně je to nuda a k dovršení všeho deník končí v půlce roku 1916 a to nejzajímavější, tedy doba v ruských legiích a hlavně doba ve francouzských legiích a nasazení na západní frontě, v něm úplně chybějí.
Poslední část knihy tvoří krátký Eliášův životopis od Tomáše Pasáka, ale z něj se člověk nedozví o moc víc, než třeba z české Wikipedie.
Kniha samozřejmě význam má už v tom, že do ní autor přepsal historické materiály, ale čtivé a zábavné to moc není. Knížka poputuje zpátky do knihobudky.