Válka s Mloky přehled
Karel Čapek
![Válka s Mloky Válka s Mloky](https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455588/valka-s-mlokyUSMFbi-KAG-.jpg?v=1602703908)
Válka s Mloky se dlouho rozvíjí jako koláž novinových výstřižků a jiných skvěle parodovaných záznamů o podivuhodných Mlocích, kteří se naučí mluvit, pracovat, chovat se jako lidé, chybí jim jen schopnost tvořivě myslet. Za zdánlivě pouze zábavnou a vtipnou satirou na novinové senzace se postupně odkrývá to, co Čapek považoval za největší nebezpečí pro lidskou civilizaci. Totiž snahu vydělat na všem, co slibuje zisk, i kdyby to vzápětí mělo přinést zkázu. Také potřebu většiny lidí usnadnit si život, pokud možno nepracovat a jen si užívat, jen se bavit a nedomýšlet nic z toho, co se jeví jako hrozba vší kultuře a nakonec i existenci lidstva samého.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Válka s Mloky. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (485)
![Boby17 Boby17](https://www.databazeknih.cz/img/users/13_/136605/m_boby17-sEk.jpg?v=1541000791)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Pro splnění 15. úkolu ČV 2025 (narození rodiče) jsem sáhl po klasice, o které jsem se před mnoha lety učil, ale dosud ji nečetl. Příběh byl z mého pohledu silně nevyvážený. Cca 90 % knihy se zdlouhavě popisuje objev mloků a jejich populační rozmach a pak v podstatě na pár stránkách proběhne avizovaná válka s mloky. A useklý konec s vnitřním rozhovorem spisovatele vše, jaksi mimochodem, zakončí. Takže z dnešního pohledu to zase není až taková hitparáda. Ale velice pěkně je tam popsána politika appeasementu, tedy chcimírů, takže poučení i pro dnešní dobu se v závěru dá najít. Hodnotím čtyřkou.
![Jara.v Jara.v](https://www.databazeknih.cz/img/users/empty.jpg?v=1446561771)
![5 z 5 5 z 5](img/content/ratings/5.png)
Mrazí mě, jak nadčasově dokázal Čapek psát svá díla. Někdy mi to přijde až prorocké. Lidská hamižnost a touha po nadvládě, která se jako vždy vymkne kontrole a lidé zapláčou. Jsou hluší a slepí k varování. Mloci jsou v tomto případě zneužiti lidskou hloupostí a vypočítavostí a patřičně se za to odvděčí. Pro mě opět úchvatné dílo.
Související novinky (3)
Mezi dvěma světy, Dvojník a další knižní novinky (27. týden)
03.07.2022
Více než 100 dalších eknih zdarma...
02.12.2019
Knižní novinky (5. týden)
28.01.2019
Citáty z knihy (2)
„Člověče, žádní čerti nejsou. A kdyby byli, museli by vypadat jak Evropani.“
„Na celé člověčenstvo padá cosi jako mrazivý stín hrůzy. Co jiného je ta frenetická požívačnost, ta neúkojná žízeň po zábavě a rozkoši, to orgiastické rozpoutání, které se zmocnilo dnešních lidí? Nebylo podobného úpadku mravů od dob, kdy se na Římskou říši užuž sesouval vpád barbarů. To není jen ovoce nebývalého hmotného blahobytu, nýbrž zoufale přehlušovaná úzkost z rozvratu a zániku. Sem s poslední číší, než bude s námi konec! Jaká hanba, jaké třeštění! Zdá se, že Bůh z hrozného milosrdenství nechává zchátrat národy a třídy, které se řítí v záhubu. Chcete číst ohnivé mene tekel napsané nad hodokvasem lidstva? Pohleďte na světelné nápisy, které po celé noci září na zdech hýřících a prostopášných měst!“
Kniha Válka s Mloky v seznamech
v Právě čtených | 106x |
v Přečtených | 7 107x |
ve Čtenářské výzvě | 717x |
v Doporučených | 405x |
v Mé knihovně | 1 552x |
v Chystám se číst | 814x |
v Chci si koupit | 101x |
v dalších seznamech | 46x |
Štítky knihy
antiutopie, dystopie, kakotopie česká literatura rozhlasové zpracování mloci Karel Čapek, 1890-1938 filozofická beletrieAutorovy další knížky
1948 | ![]() |
2004 | ![]() |
2017 | ![]() |
2009 | ![]() |
2004 | ![]() |
Nebýt ČV a Francova hudebního díla asi bych tuhle knihu nikdy nečetl. Dlouho mi trvalo, než jsem se prokousal rozvláčným začátkem. Téma je nadčasové a prolíná se celou historií i současností lidského konání. Sama kniha mi přišla poměrně nevyvážená (příšerně rozvláčný začátek a až skoro odbytý konec), ale nakonec jsem jí dal.