Ve službách diktátora přehled
Ingrid Steiner-Gashi , Dardan Gashi
Dne 18. října 1994, Bratislava: Kim Čong-rjul (krycí jméno "Emil"), vysoce postavený severokorejský důstojník a agent, uskutečňuje svůj dlouho plánovaný útěk. Překračuje rakouské hranice a ztrácí se. Následná pátrání korejské tajné služby končí neúspěchem a od té doby je v Severní Koreji považován za mrtvého. Po patnácti letech se utajování své existence vzdává a v této knize vypráví svůj dvojaký životní příběh. Jak se stane z muže, který prošel v totalitní Severní Koreji "vzorovou kariérou", z důvěrníka "zrádce vlasti"? Proč dává svým odhalením v sázku svůj život a riskuje, že by jeho rodina mohla trpět represemi? Autoři líčí vedle Kim Čong-rjulova životního příběhu také pohnuté dějiny Severní Koreje, popisují přepychový způsob života diktátorů, zatímco obyvatelstvo hladoví a je potlačováno. Zaznamenávají také nelichotivý způsob chování evropských firem, které se bez skrupulí obohacují na nezákonných obchodech. Ingrid Steinerová-Gashi (nar.1965), je dlouholetou zahraničněpolitickou redaktorkou rakouského deníku Kurier. Vystudovaná romanistka a spisovatelka žila ve Francii, Chorvatsku, Bosně a v Kosovu a jako jedna z mála světových novinářů mohla přijet do Severní Koreje. Žije ve Vídni. Dardan Gashi (nar. v roce 1969 v kosovské Prištině), pracuje jako novinář, spisovatel, mezinárodněpolitický a ekonomický poradce. Jako bývalý spolupracovník OSN a OBSE sbíral tento politolog v zákulisí poznatky o politických postupech.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: 2010 , JotaOriginální název:
Im Dienst des Diktators, 2010
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ve službách diktátora. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (7)
S obdivem k hlavní postavě, bych byla drobet zdrženlivější a obešla bych se bez fotografií jeho průkazů, jeho osoby i příslušníků jeho rodiny.
Ačkoliv si Emil zakládal na vykoumaném útěku tak, aby vypadal jako dejme tomu únos a vražda a nebyla postižena jeho rodina, po patnácti letech v emigraci má nezkrotnou potřebu po sobě zanechat svědectví v podobě všech myslitelných důkazů.
Chápu ,že to nejspíš k autentičnosti příběhu přispělo, ovšem z hlediska nějakého soucítění k nevinným, by snad mohl požadavek vydavatelství zmírnit nároky.
Kniha nebyla svěřena úplně nejšikovnějším autorům, ačkoliv a nebo právě proto se dobře a rychle čte.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Ve službách diktátora v seznamech
v Přečtených | 47x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Doporučených | 7x |
v Mé knihovně | 37x |
v Chystám se číst | 24x |
v Chci si koupit | 5x |
v dalších seznamech | 2x |
Kniha je velmi přehledně a čtivě napsaná, navzdory jejímu až zvrácenému obsahu. Ale je to popis neuvěřitelné reality KLDR. Režim, který v této zemi desítky let funguje, nemá samozřejmě nic společného s myšlenkami komunismu formulovanými Marxem (tím však v žádném případě neobhajuji Marxe a jeho ideje), nýbrž jedná se jenom o vykořisťovatelskou totalitu vybudovanou ve prospěch malé skupiny lidí, především ve prospěch vládnoucích "Kimů". Kniha je stará skoro patnáct let a neuvěřitelný režim KLDR existuje dál. V knize se také uvádí, že nejen Jihokorejská republika a Čína mají již delší dobu větší strach z rozpadu KLDR, než z její existence...Roli v tom hraje nukleární arzenál KLDR a strach z obrovské uprchlické vlny a anarchie, jež by po pádu kimovského režimu zákonitě následovaly. V každém případě autor knihy Kim Čong-Rjul, kterému se podařilo obalamutit tajné služby KLDR, zaslouží za svůj čin i tuto knihu, kterou zpracovali dva novináři, stoprocentní respekt.