Ve stínu tibetských klášterů přehled

Ve stínu tibetských klášterů
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118110/ve-stinu-tibetskych-klasteru-118110.jpg 3 3 3

Cestopis seznamující čtenáře spíše s mystickou náplní pradávných tibetských učení, než s popisem kraje a lidí. Čteme v něm o tibetských klášterech s kultem ducha a myšlenky, o tajemných obřadech, mysteriích a magii, o Tibetu, pojímajícím život jinak, než k realitě vychovaná Evropa.

Literatura světová Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Rudolf Škeřík
Originální název:

À l'ombre des monastères tibétains, 1948


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ve stínu tibetských klášterů. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (1)

mahavan
17.07.2020

Kniha je podvod a brak. Nejzajímavější je akademický doslov Dr. Pouchy, obsahující stručnou duchovní historii Tibetu do pol. 20. st.
K obsahu knihy - Jedna z nejhorších knih, co jsem kdy četl (jde o vydání 1948). Špatný překlad, nebo špatný originál :-) Opakovaně tam čtete při popisu tibetských klášterů, že mají zlaté kupole(!). Tibetské kláštery nemají žádné kupole (sférické klenby)! Dále např. výrazy "jeptišky, abatyše" pro buddhistické mnišky je neprofesionální. Termín "jeptiška" je i vnímán hanlivě. Vzhledem k době překladu akceptovatelné, ale kupole ne.
Kniha se skládá z mnoha krátkých kapitol, jejichž obsahem je cca 90% popis krajiny a okolí, 10% nějaký tajemný zážitek nebo událost nějakého zasvěcení, u kterého autor vždy napíše v mnoha obměnám, že šlo o zasvěcení z kterého by Evropané šíleli, ale že o něm nesmí nic říct. Tedy čtete celou kapitolu, jak šel do nějakého kláštera a místnosti, kde se mu dostalo nějakého úžasného nebo strašného zasvěcení či byl svědkem jiných prý pro Evropana neuvěřitelných věcí (aniž by zmínil o co šlo) a nakonec se dozvíte, že Vám nemůže nic říct. A tak je to pořád dokola, kapitola za kapitolou. A to ještě ony zážitky nic moc, vyfantazírované víceméně na základě spiritismu a různé jiné blbosti se tam dočtete. V té době (1.pol 20. st.) frčel spiritismus stejně jako okultismus a esoterismus... což je z knihy silně cítit, že autor byl okultista, zednář a kdovíco všechno.. stačí zagooglit. Tenkrát byly cestopisy o Tibetu in, takový boom a autor se jen pokusil na tom přiživit s trochou znalostí co si o Tibetu nastudoval a zbytek si vymyslel. V oné době tak činili i jiní. Nedoporučuji.
Pokud si chcete přečíst něco autentického o životě tibetských mnichů, výuce v klášteře školy gelugpa v pol. 20. st., doporučuji knihu: Geše Rabten - Život a dílo tibetského mistra meditace.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Ve stínu tibetských klášterů v seznamech

v Přečtených4x
v Doporučených1x
v Knihotéce4x
v Chystám se číst5x
v Chci si koupit2x

Autorovy knížky

Jean Marquès-Rivière
francouzská, 1903 - 2000
1948  67%Ve stínu tibetských klášterů