Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky přehled

Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366759/mid_velitelem-v-osvetimi-autobiografick-kWl-366759.jpg 4 164 164

Koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim (Auschwitz) poblíž stejnojmenného města (Oświęcim, Krakovské vojvodství) byl zřízen za druhé světové války po německém útoku na Polsko. Výstavbou tábora byl květnu 1940 pověřen tehdejší obersturmbannführer SS Rudolf Höß, který mu pak tři a půl roku také velel. Osvětim patřila k největším vyhlazovacím táborům třetí říše, existovala až do ledna 1945. Höß byl 2. dubna 1947 polským Nejvyšším lidovým tribunálem odsouzen k smrti a 16. dubna 1947 v Osvětimi oběšen. Táborový komandant, jehož kariéra začala roku 1934 v Dachau, přes Sachsenhausen pak pokračovala do Osvětimi a skončila roku 1945 na ústředí „Inspekce koncentračních táborů“, podává zprávu o infernu strojově a „hygienicky“ provozovaného vraždění statisíců lidí, které do Osvětimi téměř denně přivážely transportní vlaky z celé Evropy. Höß líčí vznik, organizaci a vývoj koncentračních táborů, ale zejména svou činnost v Osvětimi. Usiluje při tom o exaktnost a věcnost; v žádném případě se zde nejeví jako nějaký sadistický katův pacholek, ale naopak jako člověk, který měl rád pořádek a disciplínu, který ve volném čase „vnitřně“ miloval zvířata a byl dobrým otcem, ve službě však jako „řádný“ velitel SS dával vždy najevo horlivost a slepou ochotu vykonat ke spokojenosti nadřízených i ten nejnelidštější rozkaz.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Academia
Originální název:

Kommandant in Auschwitz, 1958


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (33)

petbrab
04.10.2024 4 z 5

Höß stejně jako mnoho Němců té doby snadno podlehl vzestupu nacismu. Můj názor, že ta nadřazenost a až mýtický pocit výjimečnosti v Němcích, tak nějak je. Katolická přísná výchova, vojenský řád, pocit potupy z první světové války.
A rozjela se mašinérie, která nešla zastavit. Po válce samozřejmě jako mnoho nacistů Höß hledá ospravedlnění, že on nebyl zlý, on netýral, on jen plnil rozkazy, on byl odpovědný jen za to či ono, on musel jít příkladem.
Ale když popisuje ruské zajatce či židovské transporty, tak si zvrácenost koncentračních táborů vůbec neuvědomuje.
Zajímavá je i předmluva Ivana Klímy.
Naopak doslov Krejčové, tedy jeho část, kdy hodnotí Höße působí spíš trapně.

Vojta411
19.06.2024 4 z 5

Kterak se poctivy a radny obcan treti rise, zanícený nácek, ktery v zivote touzil jenom po kydani hnoje a pestovani kvetaku,jakoby souhrou nahod a rukou osudu ocitl v roli generalniho reditele vrazdici masinerie.Zivot s nim dle jeho vlastnich slov casto velmi tvrde zamaval - napriklad kdyz mu do cesty postavil neschopne podrizene.Sadisticke kapy.Strazne SS.Ze tyrali vezne a projevovali znamky obskurniho sadismu ale pro Hosse problem nebyl.Stejne jako podstata Osvetimi jako takove.Problem pro nej byla jenom nedostatecna efektivita prace.Hoss je vlastne prostacek,ktery si uvedomoval zcela a naprosto,ceho se dopousti,a jeho prostactvi (nebo snad nemectvi te doby) se projevuje tim,ze je mu v zasade fuk co dela - kope brambory,sklizi kukurici,nebo vyhlazuje Zidy - hlavne kdyz je to udelano spravne a je to v rychtyku.

Na druhou stranu je to zajimavy vhled do toho,s cim se jako "sef" musel potykat.Drobny vhled do osoby H.Himmlera.A ukazka tragiky toho,kdyz se k veslu dostane banda jednoduchych pomatencu.Pozor!Pomatencu kteri vedi co delaji.


vvikingg
16.01.2024 5 z 5

Když Eicke vybral Höße do služby v koncetračním táboře Dachau, měl Höß za sebou výkon trestu za fémovou vraždu v jednotkách Freikorps v délce 6 let, rozsudek zněl 10 let. Fémový soud a následná vražda je známá v Německu od 13. století , většino se jednalo o vraždu vynesenou za zradu. Göring vyhrožoval fémou při norimberském procesu, některým nacistům ( zdroj John . K. Latimer americký lékař, který se staral o nacistické zločince v Norimberku ). Po službě v Dachau Höß povýšil a pokračoval jako velitel tábora v Sachsenhausen. Když bylo plánováno zřízení Osvětimi , byl vybrán Höß pro své pracovní nadšení a stal se velitelem. Höß vypovídal i při Norimberském procesu , byl jsem vyučen v Dachau, zdokonalil jsem se v Sachsenhausenu a Osvětim považoval za své vrcholné dílo. Cynicky a s nesmírnou ochotou vypovídal v Norimberku, uvádí psycholog Martin Gilbert ( kniha Norimberský deník). Můj úkol mě zcela naplňoval a neviděl jsem v tom nic jiného než práci. Nebyl jediný nacista, který svých činů nelitoval, tvrdost, sebekázeň, plnění rozkazů to byl Höß a další nacisté. Po propuštění z vězení v roce 1929 vstoupil do Artamanské ligy, která propagovala agrární život, návrat k přírodě, chtěl postavit statek na německém venkovu, chovat zvířata, místo hospodářského statku postavil největší továrnu na smrt.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky v seznamech

v Právě čtených7x
v Přečtených252x
ve Čtenářské výzvě20x
v Doporučených14x
v Knihotéce193x
v Chystám se číst214x
v Chci si koupit46x
v dalších seznamech6x