Velká čínská kapitalistická revoluce přehled
Ronald Harry Coase , Ning Wang
Kniha Velká čínská kapitalistická revoluce popisuje mimořádnou a v mnoha ohledech nečekanou cestu, kterou Čína za posledních třicet let ušla v přeměně z uzavřené socialistické zemědělské ekonomiky k neuvěřitelně silné celosvětové velmoci. Autoři obnovují diskuzi o vzestupu čínské ekonomiky a přesvědčivě argumentují, že reformy provedené čínskými vůdci nepředstavují pokus o vytvoření kapitalistické ekonomiky, ale ta v Číně vznikla jako samostatné "okrajové revoluce", které do Číny přivedly zpět trh a podnikání.... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod Historie
Vydáno: 2019 , Grada , Liberální institutOriginální název:
How China Became Capitalist, 2012
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Velká čínská kapitalistická revoluce. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Příběh přerodu Číny od socialismu za Maa do dnešní formy jejich netypického kapitalismu. Pokud vás zajímá ekonomie, volný trh a transformace mezi ekonomickými systémy, knihu určitě doporučuji. Také mi rozšířila obzory, jelikož všichni máme sklony hodnotit Čínu optikou Západu a slovo "kapitalismus" se v jejím kontextu obvykle kvůli silné vládnoucí straně neužívá. Pravdou je však to, že v některých aspektech je Čína kapitalističtější zemí než my. A to, jaký udělala za posledních pár desítek let obrovský skok od absolutní chudoby k obrovské ekonomické velmoci, je toho přímým důsledkem.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Velká čínská kapitalistická revoluce v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 13x |
v Mé knihovně | 8x |
v Chystám se číst | 10x |
v Chci si koupit | 11x |
Jeden z největších ekonomů 20. století Ronald Coase a jeho spoluautor Ning Wang vydali v roce 2012 fascinující knihu, která popisuje přeměnu maoistické Číny do jedné z nejdynamičtějších tržních ekonomik světa během pouhých zhruba třiceti let. "Velká čínská kapitalistická revoluce" jde proti zavedené ortodoxii a proti propagandistickému pojetí hospodářských dějin, jak je razí čínská vláda.
Kniha přináší svědectví o tom, koho v Číně bylo nutné zavřít do vězení, jakým jazykem bylo nutné prodat reformu politbyru, protože v začátcích bylo samozřejmě nemyslitelné mluvit o kapitalismu. Jak říká jeden vtip, Deng měl dvě skupiny poradců: Jedna měla za úkol přicházet s reformními nápady a druhá skupina měla za úkol najít jejich marxistickou interpretaci. A jak Deng skutečně řekl: „Zbohatnout je báječné.“