Veřejné záchodky ze zlata přehled

Veřejné záchodky ze zlata
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320148/mid_verejne-zachodky-ze-zlata-t44-320148.jpg 4 1 1

V centru Sukovy studie stojí myšlení československých revizionistických ekonomů šedesátých let, přičemž zvláštní pozornost je věnována Otovi Šikovi, jeho přerodu ze stalinského dogmatika v přesvědčeného reformistu a posléze jednoho z význačných protagonistů pražského jara 1968. Záběr práce je však daleko širší. Autor se v úvodní kapitole pokusil o rekonstrukci myšlenkových dějin komunistického experimentu, od teoretických východisek Marxových přes Leninovo „rozvinutí“ a praktickou realizaci v revoluci, válečném komunismu a později v NEPu až po Stalinovo završení v podobě nové „vědy“ – politické ekonomie socialismu – a teorii zostřování třídního boje. Dále se věnuje politickému, a zejména ekonomickému vývoji v Československu po únoru 1948, kdy byl zformován socialistický stát sovětského typu, s diktaturou jedné strany, masivní změnou vlastnické a sociální struktury a centrálně řízeným hospodářstvím. Již záhy se však začaly v tomto modelu projevovat závažné ekonomické potíže, disproporce a zaostávání, které vedly koncem padesátých let k prvnímu vážnému pokusu o reformu centrálního plánování. Následující pokus, spojovaný s Šikovým jménem, souvisel s důslednějším vymaňováním se socialistické ekonomie z pout stalinského dogmatismu, s jejím pozvolným otvíráním se různým směrům soudobé „buržoazní“ vědy, což vše vyústilo ve druhé polovině šedesátých let v rozsáhlé diskuse o socialistickém trhu, směřování socialismu vůbec, v přípravu skutečně zásadní reformy a nakonec v konfrontaci s oslabenou centrální politickou mocí. Autor přesvědčivě dokládá, že celý tento proces provázel rozpor mezi realistickým přístupem k řešení konkrétních ekonomických problémů a novým utopismem spočívajícím v přesvědčení o vyšším humanistickém potenciálu socialismu. Zvláštní kapitolu věnuje Jiří Suk jedné z podstatných a trvalých opor komunistického režimu; ukazuje v ní, jak na tehdejší československé ekonomy pohlížela politická policie. Bez ohledu na politické tání a zdánlivě svobodnější poměry Státní bezpečnost i v šedesátých letech dál mnohé ekonomy intenzivně „rozpracovávala“ prostřednictvím rozsáhlé sítě donašečů, podezírala je a vyhledávala v jejich řadách třídního nepřítele. Kniha je založena na podrobném studiu archivních materiálů, dobové publicistické produkce a domácí i zahraniční odborné literatury. Zároveň je psána živým a velmi čtivým jazykem. Svým tématem i způsobem zpracování je určena nejen specialistům – historikům, ekonomům či politologům –, ale všem, které zajímá nedávná minulost i současnost naší země.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Veřejné záchodky ze zlata. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (2)

Dandulka
17.11.2020 4 z 5

Hodně informací, ale podané v docela zmatené formě. O zásadních ekonomických reformách, Rozsypalovy v 50. letech a Šikovy v následující dekádě se však autor zmiňuje jen jako by okrajově. Což je velká škoda. Hlavně reforma ekonoma Oty Šika byla dost zásadní ve své době.

GregLapatat
27.11.2017

Ta kniha není čtivá tak lehce, jak se snaží vyvolat dojem záložka. Autor nejde snadnou cestou vyprávění lineárních příběhů, ale do hloubky i do šířky, takže čtenář musí aktivně a pečlivě sledovat souvislosti různých částí. Následný obraz je však o to inspirativnější.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Veřejné záchodky ze zlata v seznamech

v Přečtených5x
v Doporučených2x
v Knihotéce17x
v Chystám se číst7x
v Chci si koupit3x