Veterinářka v džungli přehled
Chloe Buiting
Víte, co dělat, když se na vás řítí rozzuřená samice nosorožce? A víte, jak moc si je na rentgenu podobná lidská ruka s orangutaní? A jak se léčí zuby tygrům? Chloe Buitingová o tom může vyprávět, protože to všechno zažila na vlastní kůži. Péče a starost o volně žijící zvířata se jí stala osudem. Zachraňovala nosorožce, jejichž populaci na jihu Afriky nemilosrdně decimovali pytláci. V Zimbabwe chytala z helikoptéry žirafy, jež bylo nutné přesunout na bezpečnější místo, v Asii vyráběla protézy pro slony, ve Střední Americe na 3D tiskárně zobáky pro tukany a na Borneu se starala o ohrožené orangutany. Léčení zvířat přímo v divočině si mnohdy žádá kreativní řešení, protože nikdy nevíte, jaké výzvy přinese další den. Vydejte se spolu s Chloe na fascinující cestu záchrany divokých zvířat, kterých po celé planetě stále drasticky ubývá a s nimiž nás toho pojí víc, než si myslíme. Dobrodružství mladé ženy, jež léčí divoká zvířata ve všech koutech světa... celý text
Literatura naučná Příroda, zvířata Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: 2023 , ArgoOriginální název:
The Jungle Doctor, 2021
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Veterinářka v džungli. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (10)
Kniha obsahuje spousty zajímavých příběhů o zvířatech, ale i lidech, kteří byli ochotni jim zasvětit život. Dozvěděla jsem se spousty zajímavých informací nejen o zvířatech, ale bohužel i o jejich pytlačení a jejich vymírání. Ale to se mi na knize právě líbí, protože poukazuje nejen na to hezké, ale i na to, co je třeba změnit.
Výtečné: burcující, obohacující, lákavé i zavazující. Lehkým perem napsaná - spíše než biografie - učebnice potřeb a prostředků ochrany divoké zvěře v současnosti.
Autorka je mladá australská veterinářka, která s divokou přírodou doslova srostla ve svých 11-12 letech, kdy s rodinou žila na Ostrově lorda Howa. A od té doby si nepřála nic jiného, než se do divočiny vrátit, zkoumat ji a pomáhat jí ... přežít. Nakonec se po vzoru širší rodiny dala na náročná veterinární studia a hned po nich si naplánovala řadu náročných stáží v Africe a Americe, v rezervacích i v ZOO. Její příhody jsou unikátní, líčí stav věcí, jak to opravdu vypadá tam, kde dřív divoká zvířata měla domovinu a dnes je jich jen zlomek i za rostoucí ochrany a obrany ze strany dobrovolníků, profesionálů i poučených místních.
Tristní jsou výpočty radikálně snižovaných počtů dříve běžně se vyskytujících šelem, lidoopů i dalších zvířat, především savců. Šesté vymírání na zeměkouli bych já označila rovnou jako vybíjení, do značné míry přímo (pytláci, zbohatlíci-lovci, žádostivci "přírodní medicíny", "labužníci", průmyslové a zemědělské velkopodniky) a samozřejmě ve velkém nepřímo všemi odpady, likvidací přírody v souvislosti s devastací životního prostředí, klimatu, přírodní rovnováhy...
Kniha je a má být optimistická, přesto se neobejde bez slz a skřípění zubů na straně vnímavého čtenáře. Ano, dělá se dnes na mnoha místech vše, co jde na zlepšení nebo alespoň bránění zhoršování podmínek, ale to nestačí. Přesto, pokud tato kniha přispěje alespoň zlomkem (výnosy z prodeje knihy jdou na záchranářské organizace), třeba podchycením dalších zájemců, kteří jsou ochotni vyměnit svůj komfort za přímou osobní pomoc, nebo alespoň snížit svůj komfort a podpořit finančně nadace a organizace věnující se podpoře a řešení problémů ve světě a zachránit třeba alespoň jeden druh před nevyhnutelným vybitím, pak splnila svůj účel vrchovatě. Nadšení autorky a její trvalé snažení o totéž, byť již především ze své veterinární ordinace v Austrálii, je víc než příjemným bonusem.
Související novinky (2)
Hospodyně, Noční host a další knižní novinky (25. týden)
18.06.2023
Knihomolové a další knižní novinky (24. týden)
08.06.2023
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Veterinářka v džungli v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 40x |
ve Čtenářské výzvě | 4x |
v Doporučených | 4x |
v Knihotéce | 35x |
v Chystám se číst | 53x |
v Chci si koupit | 14x |
v dalších seznamech | 5x |
Neradno podceňovat tuto knihu. Nejsou to hořkosladké herriotovské historky (při vší úctě k Herriotovi). Je to zpráva o tom, že dokážeme provést transplantaci motýlích křídel – nebo zaživa uříznout nosorožci celý obličej motorovou pilou. A o tom, jak to aktuálně vypadá s ochranou divoké zvěře; tak třeba počty goril horských kupodivu stoupají, i když práce jejich rangerů patří k nejnebezpečnějším povoláním světa. Pytláctví se ovšem globálně zhoršuje a v roce 2018 povolily USA dovoz sloních trofejí, který se s takovým úsilím podařilo vybojovat v 70. letech dr. Leakeymu!
Autorce ale nejde o pouhý výčet faktů, ty „jen“ udílejí smysl jejímu příběhu – příběhu čerstvé absolventky veteriny, která se rozhodla strávit ten nejobdivuhodnější „gap year“ mezi školou a stáží, jaký si umím představit. Ne pouhým cestováním, ale aktivní pomocí zvířatům v Africe a Americe. Pro mě byla nejzajímavější kapitola ze záchranného centra v chudém a z hlediska ochrany zvěře kritickém Malawi. A protože jsem předtím četla o slonech Richarda Leakeyho, šimpanzích Jane Goodallové i gorilách Dian Fosseyové, nadšeně jsem uvítala i informace o současném stavu jejich populací a ochrany (i když důvodů k oslavě tedy moc nemáme), jež autorka nabízí z první ruky, resp. spatřené na vlastní oči.
Tahle knížka je víc než čtivě napsaný příběh o australské dívčině, její touze pomoct a různých eskapádách z toho plynoucích – i když jako zábavná literatura si taky vede skvěle (přednáška o sobech a odchyt zeber!!! xD). Dokonce je i víc než poněkud nečekanou studnicí informací o vybraných novinkách ve veterinární medicíně, ilegálním obchodu se zvířaty a ochraně životního prostředí. Chloe má sloní dávku odvahy, pokory a totální nesobeckosti, která z její knížky – minimálně pro mě – dělá hlubší zážitek, než na první pohled slibuje. (Což nemíním jako výtku grafice, která se mi naopak moc líbila. I překlad je dost dobrý; nepochybuji, že tu záměnu kunovce za kůrovce má na svědomí automatická oprava ve Wordu. xD)