Viděl jsem ukřižování přehled
Sydney Morrell
Mimořádná a vzácně autentická kniha! Anglickému novináři a spisovateli Sydney Morrellovi (1912 - 1985) se v této reportáži podařilo velice věrně popsat atmosféru a události roku 1938 v Československu včetně několika brutálních útoků sudetských Němců na Čechy a Židy. Období, které bylo pro český národ, ale i celou Evropu a svět, tak dramatické a tragické. Morrell byl osobně přítomen shromáždění sudetských Němců v květnu v Liberci, kdy Henlein útočil na celistvost republiky, jako užaslý divák sledoval X. Všesokolský slet, účastnil se setkání novinářů s prezidentem Benešem a ministrem zahraničí Kroftou, stal se přímým svědkem vraždění v Habartově, když se dostal na místo události jako první novinář již druhý den ráno, stejně jako věrně zaznamenal události v Chebu, Aši, Kraslicích, nebo Bublavě. Morrellovou snahou bylo popsat viděné události přísně objektivně a tak se nevědomky stal jednoznačným obhájcem českého národa…... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2020 , Toužimský & MoravecOriginální název:
I saw the crucifixion, 1939
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Viděl jsem ukřižování. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (15)
Naprosto brilantní záležitost. Československý rok očima britského novináře, který je v samém centru dění. Účastní se tiskovek vlády má blízko k vedoucím osobnostem SdP, konkrétně Ernstu Kundtovi. Je u všeho a vše střízlivě a uvážlivě komentuje. Postupem doby je již plně na straně československé věci, popisuje vraždy příslušníků čsl. ozbrojených sborů, fanatismus sudeťáckých bojůvek a i naprosto slepý pohled na věc ze strany západu. Rozhodně doporučuji!!!!
Táto kniha obsahuje pamäti súčasníka osudných udalostí roku 1938 a je doplnená veľkým množstvom prameňov. Karpatskí Nemci či Maďari na Slovensku ani zďaleka neboli voči väčšinovému obyvateľstvu nepriateľskí tak, ako Nemci z pohraničia súčasnej Českej republiky, ktorých voči česky hovoriacemu obyvateľstvu ČSR štvala nacistická propaganda. Ak chce súčasné pokolenie Slovákov pochopiť zánik ČSR bez toho, aby prečítalo desiatky kníh, odporúčam túto knihu.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Viděl jsem ukřižování v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 68x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Doporučených | 7x |
v Knihotéce | 44x |
v Chystám se číst | 44x |
v Chci si koupit | 20x |
v dalších seznamech | 3x |
Kniha autorových reportáží - bezprostředního svědectví o období roku 1938 tedy o událostech, předcházejících a souvisejících s vývojem kolem mnichovské konference a jejich dopadů v Československu. Společně s Caquetovým „Zvonem zrady“ a Gedyho „Fallen Bastions“ se jedná o to nejlepší, co bylo o tomto období dějin napsáno zahraničními autory.
Morell byl zahraničním korespondentem listu London Daily Express, který z Prahy pokrýval události kolem Mnichova 1938. Neseděl ovšem v Praze „u stolu“, ale aktivně cestoval po Sudetech a různých dalších částech Československa a podává unikátní svědectví o lidech na obou stranách, o jejich smýšlení - poskytuje tedy určitou psychologickou sondu společnosti a zprávu "o duchu" dané doby. Zabývá se samozřejmě také vývojem diplomatického jednání vlád a rolemi Anglie a Francie, jako tehdejších spojenců Československa. Co z mého pohledu dělá knihu unikátní, je množství reportáží, věnujících se setkávání a rozhovorům s obyčejnými lidmi, jak v Sudetech, tak v českých zemích či na Slovensku. V neposlední řadě se autor netají ani kritickým pohledem na činnost britské vlády, která sehrála, jak známo, v krizi okolo Mnichova velmi negativní roli.
Kniha podává nejen ucelený přehled vývoji před, v průběhu a po mnichovském diktátu. Zachycuje ovšem velmi důležité dobové svědectví novináře, který byl bezprostředně „při tom“ jak v Praze, Sudetech, na Slovensku, nebo třeba na Těšínsku a v Podkarpatské Rusi. Zde všude mluvil s lidmi, kteří se ocitli ve víru dané události a podává jejich reflexi událostí. Tím jde opravdu o jedinečný zdroj informací o dané době, podané přímo „z první ruky“.