Vítězství v Evropě a v Tichomoří přehled
George Catlett Marshall
Podtitul: Hlášení náčelníka štábu armády Spojených států severoamerických Originální anotace: "Tato kniha obsahuje úřední zprávu náčelníka generálního štábu Spojených států generála Marshalla o válečných operacích proti Itálii, Německu a Japonsku. Skládá se ze tří částí. První líčí vítězství v Evropě, počínaje útokem na Sicílii. Po něm následovalo obtížné a zdlouhavé italské tažení a skvělá invase do západní Francie, krátce nato invase do jižní Francie, osvobození celé této země a dobytí Německa. Druhá část knihy popisuje boje v Tichomoří - zprvu urputné boje o každý drobný ostrůvek a Novou Guineu, technicky velmi obtížné tažení do Burmy, boje v Číně, vedené se střídavým štěstím, skvělé akce na Filipínách a Okinavě, jakož i plány i plány pro tažení na mateřské japonské ostrovy, k jejichž uskutečnění již nedošlo, protože Japonsko kapitulovalo. V třetí části knihy se Marshall zabývá otázkami okupace a správy, dále americkými jednotkami, jejich počty, výzbrojí, zásobováním, jakož i osvětovou a rekreační činností. Laik tu poznává složitost problémů, spojených s řízením moderní armády. Našeho vojáka překvapí otevřenost s níž generál Marshall probírá jednotlivé události a problémy. Nelibuje si nijak v jakémkoliv tajnůstkářství a nezakrývá ani stinné stránky americké účasti, pokládaje druhou světovou válku již za součást historie. Neutajuje ani nové zbraně - kterých ještě nebylo ve válce použito, jsou však již ve zkušebním stadiu nebo dokonce už v hromadné výrobě - prý proto, aby umožnil americkému čtenáři představu budoucí války a přesvědčil ho o nezbytnosti všeobecné vojenské služby. Ať už jsou jeho důvody jakékoliv, bude mu i náš čtenář vděčen za úplnost informací. Kniha předvádí čtenáři celou strategickou koncepci, diktující jednotlivá válečná tažení; teprve zde se dozvídáme autenticky o mnohých souvislostech, jejichž neznalost nám za války bránila ve správném přehledu (zdlouhavost italského tažení, poslední německá ofensiva v Ardennách, závratně rychlý postup Německem a j.). Autor otevřeně přiznává, že Spojené státy byly v této válce zachráněny hrdinstvím národů Sovětského svazu a Velké Britannie, které získaly svým houževnatým odporem Americe dostatek času pro přípravu. Dobře reprodukované mapy umožňují čtenáři velmi názorné sledování popisovaných operací. Obsahem i úpravou jest zpráva generála Marshalla pro českého čtenáře úplnou novinkou." "Se 4 mapami v textu a 25 na přílohách. Vydalo roku 1946 jako svou 661. knihu Vydavatelstvo Družstevní práce v Praze, zapsané společenstvo s ručením omezeným. Písmem cicero Bodoni vytiskla knihtiskárna J. B. Zápotočný, Rokycany."... celý text
Literatura naučná Vojenství
Vydáno: 1946 , Družstevní práceOriginální název:
General Marshall´s Report: The Winning of the War in Europe and the Pacific, 1945
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vítězství v Evropě a v Tichomoří. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Vítězství v Evropě a v Tichomoří v seznamech
v Přečtených | 1x |
v Mé knihovně | 3x |
v Chystám se číst | 1x |
Autorovy další knížky
1946 | Vítězství v Evropě a v Tichomoří |
1938 | Pěchota v boji - I. díl |
1939 | Pěchota v boji - II. díl |
Tohle v roce 1946 snad musela být jedna z prvních publikací o nedávno proběhlém konfliktu a to přímo od náčelníka štábu, takže věřím, že mnohé z popisů toho, co se kdy a kde odehrávalo, mohlo, ba přímo muselo být zajímavým zjištěním (tedy pokud někdo v šestačtyřicátém měl náladu a čas se něčím takovým znovu zabývat, že).
Nicméně v mém případě knížka utrpěla tím, že nebyla tím prvním, co jsem o historii a průběhu WWII zvěděl a četl, takže vlastně bla jen opakovaným popisem událostí, byť podávaných z první ruky. A jak dí originální název "General Marshall's Report...", jde v tomhle případě skutečně jen o prostý report, zprávu, v níž autor nemá žádné vlastní vzpomínky, názory na jednání s těmi a těmi a jen popisuje události. Je sice zajímavé sem tam něco zjistit, přečíst si, co se dělo po kapitulaci Německa s americkými jednotkami v obsazené Evropě, jaký vliv měla válka na rychlost a invenci výzkumu válečných strojů a nástrojů, ale...
...hlavním plusem tak bude zřejmě to, že si počtete v reportu cca. 70 let starém, přeloženém do dnes již nepoužívané češtiny (viz originální anotace). Největším mínusem knihy bude její formát, kdy jde vždy o velký arch po osmi stranách, který se musí rozložit a následně cik-cak přeskakovat po stránkách, protože listy nejsou rozřezané. Díky tomu občas knížka utrží nějakou tu trhlinu, protože rozkládání a nové skládání knihy a hledání kde je po stránce 88 stránka 89 není nejuživatelštějí přívětivé řešení.
Knížka má množství vysvětlujících map, některý jsou mnohastránkové, pro něž jediné se hodí ono mnohastránkové rozkládací řešení, a ve výsledku tak není od věci si knížku přečíst. Jen od toho nesmíte nikdo čekat nic víc, než prostě report.