Vlasť přehled

Vlasť
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453250/bmid_vlast-vRv-453250.jpg 4 39 39

V oceňovanom románe Fernanda Aramburua ožíva nedoriešená história násilia v postavách a ich životoch, ktorými otriasol baskický terorizmus. Zároveň sa však do diskusie vracajú témy pravdy a zmierenia. Zo spriatelených rodín sa stávajú nepriatelia, keď otca z jednej zabije komando, ktorého príslušníkom je syn z druhej rodiny. Príbeh vyrozprávaný z množstva pohľadov dokonale vystihuje nelineárnosť morálnych dilem, ktorým čelí tak rodina obete, ako aj útočníka. Aramburu len v náznakoch opisuje historické pozadie a sústredí sa na psychologickú komplexnosť postáv a vytvára takmer neznesiteľné napätie.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Inaque

Patria, 2016

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vlasť. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (11)

bob0985
04.08.2023 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Způsob vyprávění byl jiný, zajímavý, a podle mě dodával příběhu rychlejší spád. Nevěřil jsem jen momentu, kdy jedna z postav skočila pro kabelku z Karlova mostu do Vltavy. To mě přišlo přitažené za vlasy, ale chápu, že autor chtěl asi tímto silným moment, aby byl uvěřitelnější zvláštní vztah, který mezi sebou dva vedlejší hrdinové knihy měli.

Meginho
18.12.2022 4 z 5

Dávám 4/5 kvůli tomu, že jsem přečtení knihy chtěla vzdát. Autorův styl vypravování není pro každého. Do zhruba 150 strany jsem se ztrácela postavách i v ději, protože autor skáče po malých kouskách (= kapitolkách) od jedné postavy k druhé, a hlavně časově několik let tam a zpátky.
Nicméně později jsem se zorientovala a hodnotím román velmi kladně, na organizaci ETA se teď budu dívat jinýma očima. Postavy jsou bravurně vykreslené, musela jsem často přemýšlet nad tím, do jaké míry Fernando Aramburu líčí postavy na základě známosti opravdových lidí a opravdových příběhů. Nejspíš ve mně kniha bude rezonovat ještě dlouho.

MonikaJanka
05.11.2022

Skúšala som čítať v českom aj slovenskom preklade. Nepomohlo. Len mi proste nesadol štýl radenia krátkych kapitol. V jednej kapitole je postava A v súčasnosti, postava B o 20 rokov skorej, v ďalšej je postava C o päť rokov neskôr atď. Kto si má pamätať, čo sa komu kedy stalo v knihe? A to som už prečítala všeličo. Rada by som si ten príbeh prečítala, pokiaľ by sa autor rozhodol zoradiť kapitoly približne podľa časovej osi.

Knižní novinky (42. týden)

11.10.2020

Knižní novinky (40. týden)

29.09.2019

Kniha Vlasť v seznamech