Vlastní pokoj přehled

Vlastní pokoj https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27004/mid_vlastni-pokoj-SNt-27004.jpg 4 85 85

Čeho má žena zapotřebí, aby se mohla věnovat literatuře, čeho se nesmí bát a jak bude vypadat velké ženské dílo budoucnosti? Odpověď slavné britské autorky v tomto klasickém textu feministické literatury nepostrádá hloubku ani vtip.

Literatura světová Fejetony, eseje
Vydáno: , One Woman Press

A Room of One's Own

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vlastní pokoj. Přihlašte se a napište ho.

Laféeverte
20.06.2023 5 z 5

Ještě to není sto let od doby, kdy Virginia tyhle úvahy psala... S tou majetkovou stránkou se už ve většině případů výrazně pohnout zvládlo, ale ještě mnohé z věcí, které ve své eseji zachytila jsou stále více než aktuální. Nebojte se, není to my versus oni... Dozvíte se sice spoustu faktů o tom, proč jsou ženy historicky znevýhodněné, ale je to vtipné a psané s nadhledem. Největším nepřítelem literatury je stejně nakonec vzájemné osočování, ukřivdědnost, povyšování se nad jiné i chorobná potřeba se neustále vůči někomu a něčemu vymezovat - a to platí pro všechny bez rozdílu pohlaví. Moc se mi líbilo například její pojetí díla Austenové, nebo i úvahy o tom, že to jsou (byli) muži, kdo nejvíce psal o tom, jaké ženy mají být a co potřebují.

Johana
23.10.2021 5 z 5

Zamyšlení paní Woolfové nad podmínkami, které umožňují někomu vůbec napsat knihu. Velice mne bavilo.

Ovšem, to Virginia ještě netušila, že přijde doba notebooků a textových editorů... Prostě těch roztomilých moderních maličkostí, které dnes umožňují napsat knihu prakticky komukoli, kdo jaksi alespoň poněkud ogramotněl.
Vážně myslím, že by na trhu nebylo zdaleka tolik děsných hámot z oboru ať prózy, ať poezie, pokud by jejich pachatelé byli nuceni sepsat svá díla tužkou na papír. Muži, či ženy. To jen tak na okraj.

Ronnie68
12.08.2021 3 z 5

Přečteno ... ale asi to nebyl můj šálek kávy ... spíš pojednání o literatuře - porovnání té, kterou píší ženy a muži ...

Zatím zde není žádná související novinka.

Člověk nemůže správně myslet, správně milovat ani správně spát, pokud se správně nenajedl!

Kniha Vlastní pokoj v seznamech

v Právě čtených3x
v dalších seznamech9x

eseje anglická literatura výbor z díla feminismus

Virginia Woolf
anglická, 1882 - 1941