Vojenské dějiny Československa - Díl I. přehled

Vojenské dějiny Československa - Díl I.
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173161/vojenske-dejiny-ceskoslovenska-dil--gW8-173161.jpg 5 3 3

Československé vojenské dějiny do roku 1526. První díl se zabývá vývojem vojenství na území dnešního Československa od prehistorických dob až do roku 1526, kdy na český trůn nastupují Habsburkové. Je rozdělen do tří hlav. •V první z nich autoři hledají stopy po vojenských prvcích v předhistorických archeologických kulturách na našem území. Následuje vojenství Keltů, Germánů i pronikání římských vlivů na naše území. Autoři pak vykreslují situaci po příchodu Slovanů do střední Evropy, vznik Sámovy říše a později Velké Moravy. •Druhá hlava zahrnuje období raného a vrcholného feudalismu, období, kdy už historický vývoj českého a slovenského národa probíhal odděleně v rámci dvou rozdílných státních celků, a proto jsou zde kapitoly členěny tak, aby pojednávaly zvlášť o vojenství v českých zemích a zvlášť na Slovensku. •Toto členění zůstává zachováno i v poslední, třetí hlavě, která se zabývá vojenstvím husitského revolučního hnutí a vojenstvím pohusitského období a názorně ukazuje, jak hluboce husité ovlivnili válečné umění celých dalších desetiletí.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vojenské dějiny Československa - Díl I.. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (2)

jadran
26.11.2024 5 z 5

Knihu jsem si kdysi koupil, protože mě zaujaly bohaté ilustrace. Byl jsem připraven na hutnou nakládačku v duchu tehdy panujícího světonázoru s tím, že si vše potřebné odfiltruji, jako tomu bylo v případě obecných dějin světa, které vydala ČSAV.

V tomhle díle je ale toho marxismu celkem pomálu, jedná se o celý středověk. I když kniha asi vznikala dlouhá léta, nakonec vyšla čtyři roky před pádem režimu. A tak jsem se s překvapením dozvěděl celou řadu věcí, o kterých jsem neměl tušení, třeba jak skutečně vypadaly tzv. rytířské bitvy, co ve vrcholném středověku znamenalo ono kopí (lance) nebo jak bylo složené a vyzbrojené vojsko velkomoravských knížat a snad největším překvapením pro mě byl popis husitství. Sice se zde píše o hustiském "revolučním" hnutí, ale v knize je vyvrácen oblíbený Nejedlého obraz husitů jako venkovských nevolníků a naopak je tady popsáno, že základ taktiky i výzbroje husitů má svůj základ a původ ve městech, když ona vozová hradba je dávána do souvislosti s městským opevněním. Teprve díky téhle knize jsem pochopil smysl některých husitských zbraní. Např. háků na dlouhé násadě - sloužily k zachycení rytířského kopí a jeho navedení na bočnici vozu a následnému rozlámání oněmi okovanými cepy, což nebyl znak venkovských "revolucionářů", ale sofistikované a již v předhusitské době používané zbraně, jako účinější biják proti stále dokonalejší plátové zbroji. Ve své době prostě příjemné překvapení, mrzelo mě pouze, že ani ilustrace, ani mapy nejsou barevné.

Kniha pro mě byla skvělým základem pro mnohem barvitější četbu čtyřdílných Rytířských bitev a osudů od pana Kovaříka, ke kterým jsem se dostal teprve nedávno. A i když on sám spoustu věcí vysvětluje, v této knize je to ještě mnohem podrobnější a kvalitu knihy jenom dokládá, že si autoři v Kovaříkem v ničem neprotiřečí.

Slavomír53
04.10.2022 5 z 5

Na knihe sa podieľali mnohí historici, ktorí boli náchylní k výkladu dejín v duchu marxistického dejepisectva, čo citeľne znižuje čitateľnosť a niekedy priamo výpovednú hodnotu diela. Na druhej strane dávam 5/5, pretože takéhoto súhrnného diela sa v našich podmienkach ešte pár desaťročí nedočkáme, a v dôsledku výučby dejepisu na Slovensku už upadli mnohé udalosti a osobnosti do zabudnutia. Majúc doma takéto súhrnné dielo, má človek možnosť zistiť, že vôbec k nejakej udalosti došlo, a následne si k nej môže vyhľadať príslušnú spisbu či pramene (hoc niektoré úseky dejín sú zastúpené iba pár vetami a strašne skreslene, pochopiteľne z dôvodu cenzúry: vpád maďarských boľševikov na Slovensko 1919, účasť SR na východnom fronte, SNP, rejdy banderovcov...).


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Vojenské dějiny Československa - Díl I. v seznamech

v Přečtených3x
v Doporučených1x
v Knihotéce16x
v Chystám se číst1x
v Chci si koupit3x