Volyň 1943: Genocidní čistka - fakta, analogie, historická politika přehled

Volyň 1943: Genocidní čistka - fakta, analogie, historická politika
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380007/bmid_volyn-1943-genocidni-cistka-fakta-a-iOz-380007.jpeg 4 20 20

Během druhé světové války vyvraždili ukrajinští nacionalisté na Volyni a ve Východní Haliči zhruba sto tisíc Poláků. Grzegorz Motyka, vynikající znalec a oceňovaný popularizátor dějin, napsal knihu rozkrývající anatomii tohoto zločinu nevídaných rozměrů. Autor představuje volyňský masakr v širokém kontextu etnických čistek, které se v období druhé světové války děly, a nabízí čtenáři odpověď na řadu základních otázek o dané problematice: Byl volyňský masakr vzpourou ukrajinského lidu, nebo se jednalo o zločin, který naplánovala hrstka mocných? Čím byly polské odvetné akce proti akcím banderovců? Proč mají na Ukrajině příslušníci Ukrajinské povstalecké armády postavení národních hrdinů?... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Academia
Originální název:

Wołyń 43, 2016


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Volyň 1943: Genocidní čistka - fakta, analogie, historická politika. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (6)

TipsyChipsy
26.08.2024 5 z 5

Genocida polských vesničanů byla příšerná jatka, asi nejkrvavější genocida ze všech genocid, když jsem to četla, bylo mi fakt špatně. Vraždící Ukrajinci se snažili, po vzoru Německých fašistů a analogické genocidy židů, stejně vyvraždit Poláky a brali to systematicky. Chodili od vesnice k vesnici, sekerami to řezali, i 99 vesnic za noc (krvavá noc 10.-11.7.1943). Dnes jsou však uctíváni. Je s podivem, že v roce 2015 přijala Ukrajina zákon, který trestá toho, kdo by zpochybňoval, že odbojáři UPA a OUN (Banderovci) mají status Bojovníků za nezávislost Ukrajiny 20. století. Polský historik Grzegorz Motyka touto knihou jasně shrnul aktivity Banderovců za války, jak “čistili Ukrajinu od Poláků, a porovnal to s odvetnými aktivitami jejich polských protivníků (Armija Krajova), které se nedají srovnávat, bezohledná krutost Banderovců byla extrémní. Na konci války a po válce se Banderovci zaměřili na boj proti plukům NKVD, proti Sovětům, a díky tomu jsou dnes na Ukrajině ctěni jako národní hrdinové, stateční bojovníci za svobodu Ukrajiny.
Citát:
Ukrajina vykročila směrem oficiálního zamlčování organizovaného charakteru volyňského masakru a popírání odpovědnosti ukrajinského podzemí za tento zločin.

Hobo
06.07.2024 4 z 5

U běžného Čecha je termín Volyň spojen s českými osadami. Problém je však mnohem, mnohem širší, což vyplývá z této knihy. Proto je dobré se s ní seznámit a získat ucelenější obraz. Navíc z celkového vývoje na Ukrajině je zřejmé, kam vede pokřivený pohled na dějiny.


vvikingg
30.09.2023 5 z 5

Velmi poutavě napsáno i skvělé srovnání ukrajinských banderovců - genocida Poláků s chorvatskými ustašovci - Genocida Srbů, chorvatskému klerofašististickému státu je v knize věnováno 35 stran. Co dodat velmi smutné čtení, můžeme odpustit , ale nesmíme zapomenout.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Volyň 1943: Genocidní čistka - fakta, analogie, historická politika v seznamech

v Přečtených28x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených4x
v Knihotéce16x
v Chystám se číst26x
v Chci si koupit25x
v dalších seznamech2x

Štítky knihy

druhá světová válka (1939–1945) fašismus genocida Poláci Ukrajinci volynští Češi banderovci (OUN) etnické konflikty Volyň (Ukrajina)

Autorovy knížky

Grzegorz Motyka
polská, 1967
2018  88%Volyň 1943: Genocidní čistka - fakta, analogie, historická politika