Významné jedovaté rostliny v našem okolí přehled
Hana Hrstková , Jiří Šebánek
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163591/vyznamne-jedovate-rostliny-v-nasem-okoli-163591.jpg
5
1
1
V publikaci najdete důležité informace, související s otravami jedy rostlinného původu. Popsány jsou všechny jedovaté a nebezpečné rostliny, které se na území naší republiky běžně vyskytují; k identifikaci pak slouží pečlivě zpracovaná obrazová část.
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Významné jedovaté rostliny v našem okolí. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Významné jedovaté rostliny v našem okolí v seznamech
v Přečtených | 1x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 1x |
v Chystám se číst | 1x |
v Chci si koupit | 2x |
v dalších seznamech | 1x |
Kniha autorů Hany Hrstkové a Jiřího Šebánka (ano , je to ten Šebánek cimermanolog) vydaná roku 2002 Institutem pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví v Brně
(nyní NCO NZO) je i po téměř dvou desetiletích ojedinělou publikací zabývající se problematikou otrav rostlinami. V knize najdeme všechny potřebné informace, související s otravami rostlinnými jedy.
V obecné části jsou vysvětleny základní pojmy, např. létální dávka, individuální citlivost vůči rostlinným jedům , zvýšená tolerance vzniklá návykem.
Otravy vznikají většinou nešťastnou náhodou , zejména u dětí ( nejčastěji záměnou s jedlými plody - rulík x borůvky ad.) Podle stupně jedovatosti a četnosti otrav jsou rostliny rozděleny do několika kategorií "A" - vyšší jedovatost, časté otravy, "B - střední, otravy vzácně, "C"- otravy u zvířat, "D" - otravy pří předávkování drogou, "E" - otravy při kontaktu s pokožkou.
Příklady významných rostlinných jedů podle druhu obsahových látek ( silice, alkaloidy, glykosidy a další ..) a k nim přiřazené latinské názvy rostlin. V kapitole Základní pojmy z popisné morfologie rostlin si čtenář zopakuje podle názorných obrázků obecnou botaniku-tvary a stavbu listů, květů, typy květenstvi a plodů .
Ve 4. kapitole jsou abecedně uvedeny čeledi (české i latinské názvy) s přehledem jedovatých zástupců-tučně zvýšeně jedovaté. Další důležitá kapitola se zabývá otravami u dětí rostlinami, jejich průběhem a léčbou.
Speciální část je uvedena vysvětlivkami týkajícími se označení jedovatosti ( 4 stupně označené sestupně třemi křížky až po 1 křížek v závorce, charakteru nebezpečnosti (A. - E.), čísly odkazujícími na 1.pomoc a nemocniční péči.
Hlavní část pak tvoří alfabeticky řazené jedovaté rostliny a jejich botanická a toxikologická charakreristika, vždy v přesném schématu: čeleď, výskyt, popis, doba květu, jedovaté části,hlavní účinné látky, jedovatost( křížky, písmeno), příznaky otravy,terapie. Doprovázeno zdařilými barevnými perokresbami celých rostlin a charakteristických detailů květů, plodů aj. částí. Ilustrace: Míla Šebánková( některé obrázky zhotoveny podle perokreseb F.Polívky (1900) - byly mi nějak povědomé ...
Důležitou informační výpověď mají části:
D.Přehled rostlin podle stupně jejich jedovatosti ,
E. Jedovaté rostliny dle výskytu
F. Přehled jedovatých rostlin podle jejich nebezpečnosti pro člověka
G. Informace o jedovatých plodech - členění podle tvaru a barvy plodů- kapitola, která zaujme i laickou veřejnost
H. Seznam nejčastějších dotazů na jedovatost rostlin - celkem 63 taxonů řazeno sestupně podle četnosti dotazů ( Pramen : Německý ústav pro lékařskou dokumentaci, Kolín)- vede jeřáb obecný před tisem červeným..
A samozřejmě jak se sluší a patří v každé odborné publikaci :
CH. Index latinsko-českých jmen rostlin
Rejstřík českých názvů rostlin
Seznam použité
literatury
Kniha vyšla v nákladu 1000 výtisků - text je určen pro lékaře-pediatry, pohotovostní lékařské služby, lékaře RZP, praktické lékaře pro děti a dorost.
Určitě poslouží i rodičům a prarodičům malých dětí, pokud budou mít to štěstí a ještě ji seženou.