Vznešený dům přehled
James Clavell
Asijská sága série
< 5. díl >
Panský (vznešený) dům je také přezdívka firmy Struan's, obchodní společnosti, která hraje ústřední roli ve většině románů Asijské ságy. V roce 1963 se tchaj-pan Ian Dunross pokouší zachránit rodinnou firmu (Struan's) z obtížné finanční situace, v které ji zanechal jeho předchůdce. Proto se snaží uzavřít partnerství s americkým milionářem a zároveň se brání Quillanu Gorntovi, který chce konečně zničit Struan's. Mezitím čínští komunisté, tchaj-wanští nacionalisté a sovětští špióni usilují o získání vlivu v Hong Kongu, a britská vláda se jim v tom snaží zabránit. A jak se zdá, nikdo nemůže ničeho dosáhnout, aniž by se neobrátil o pomoc k místnímu podsvětí.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2023 , AudiotekaOriginální název:
Noble House, 1981
Interpreti: Ondřej Novák
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vznešený dům. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (6)
Tohle vydání z roku 2001 jsem sháněl řadu let. Nejen že se nedalo nikde koupit (leda za vyděračské ceny) ale dokonce se nedalo ani půjčit v knihovně na doma. A chodit si po kouskách číst číst tisícistránkovou knížku do MZK není moc praktické. Clavella a jeho Asijskou ságu mám moc rád, a teď konečně můžu říct, že ji mám přečtenou celou. Paráda :)
Vznešený dům je časově někde v šedesátých letech dvacátého století, tedy mezi Králem krysou a Smrští. Místo činu Hongkong, a v první řadě jsou tedy samozřejmě Struanové a jejich konkurenti, čínské hongy a nemalé množství špionů všeho druhu. Je to sám o sobě zajímavý thriller ze studené války a když to ještě Clavell podle svého zvyku pořádně okoření spoustou místních reálií, útržky katonské čínštiny a řadou vazeb na předchozí knížky, vznikne docela návyková záležitost. Líbilo se moc, v Asijské sáze řadím vedle Šóguna, Tchaj-pana a Krále krysu.
Kvalita překladu je proti nečitelnému vydání z roku 1996 nesrovnatelně vyšší, a klobouk dolů před překladatelkou, že do toho šla po tom fiasku znovu.
Clavell svou ságu píše stále stejně a to je dobře. Jediné, co se mění je období, ve kterém se příběhy odehrávají, a musím si přiznat, že mě bavilo více, když jsme byli dál v minulosti. Druhá polovina 20. století už mi tak přitažlivá nepřišla a největší problém, který jsem s románem měl, byl ten, že politikaření ustoupilo stranou a vše se točilo kolem burzy a bank, což není téma pro mě. Clavell zakomponoval do příběhu nejenom další generace z Taipana či Šoguna, ale přidal i charaktery z jeho nejslavnějšího románu Král Krysa.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Vznešený dům v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 132x |
v Doporučených | 8x |
v Knihotéce | 98x |
v Chystám se číst | 86x |
v Chci si koupit | 30x |
Clavellova sága čtenáře přivádí do moderních dějin 20. století, přesněji do Hongkongu 60. let, kdy byl ještě pod správou britské vlády. Zdaleka ne však pod jejím vlivem v takové míře, jak si snad Britové mysleli, nebo se domnívali. Pro Číňany zůstali Britové a vůbec všichni cizinci (ať zelenoocí ďábli nebo ti se studenýma rybíma očima) jenom prostředek k vlastnímu živobytí a zbohatnutí. Clavell krásně vylíčil povahu čínského člověka - tady z Hongkongu - jeho obchodní a podnikatelské nutkání, nejenom jednání. Peníze jsou tady alfou a omegou. Ne nadarmo byla Čína první zemí, kde se začaly používat papírové bankovky. A tak banky hrají v celém příběhu tchajpana Iana Dunrosse z rodu Struenů (téměř jediná, nicméně zásadní linka sahající do počátku Clavellovy ságy).
Strašidelná délka románu mě neodradila, její předchozí části byly totiž skvělé. Tentokrát ale musím přiznat, že by Ianův příběh o udržení vznešeného domu Struenů mohl být klidně o třetinu kratší. Clavell se hluboce vyžíval v opakovaných popisech událostí, pocitů a vztahů, aniž by nutně vnášel nové elementy. Na druhou stranu, každá jednotlivá postava - ať Číňan/Hongkonžan, Brit, Američan, Rus nebo euroasijka a euroasijec - se mi důkladně vryla do paměti a já po těch týdnech čtení prožívala a vnímala čtené coby skutečné příběhy. Clavell nadto přisoudil velkou roli špionům, zrádcům, přeběhlíkům a zaprodancům, protože doba tomu nahrávala. Až jsem nejednou knihu odložila, jak mě většinově všechny postavy štvaly, vč. samotného Struena. Clavell rozhodně nenabízí černobílé charaktery a čtenář má obtíže se identifikovat s některým z nich. Není bez zajímavosti, že epizodní role v románu sehrají i Československo nebo Praha. Tentokrát bez ambivalencí :-).
"Jak se vám líbila Praha? Velmi. Nelíbila se mi však vaše nadřazená přítomnost tam všude. Suslev se zasmál. Jsme tam vítání. Rádi pomáháme přátelům. Je fakt, že se děje moc věcí, která já sám moc taky neschvaluju. A dokonce i v matičce Rusi.".