Za časů našich prababiček a pradědečků: Život na přelomu 19. a 20. století přehled
Hana Kneblová
Období 1890 až 1914 bývá nazýváno „Belle Époque“. Během této „krásné epochy“ došlo k výraznému technickému a ekonomickému rozvoji. V této knize se seznámíte s tehdejším životem ve městech a na vesnicích. Dozvíte se, jaké technické vynálezy se tehdy prosadily, jakým způsobem naši předci trávili volný čas, jak se stravovali, kde nakupovali, jak se uzavírala manželství či které pověry byly běžnou součástí jejich života. Dočtete se například o šumavských umrlčích prknech, svatojánských ohních na Radhošti, nové šlechtě, sportech, rozvoji turistiky, problémech s bydlením v Praze, velkých výstavách a také o státních úřednících. Zjistíte, jak dlouho trvala vojenská služba a zda se jí muži mohli vyhnout. Pojďte nahlédnout do světa našich prababiček a pradědečků, na který se dnes vzpomíná s nostalgií. Navštivte pozoruhodnou dobu, kterou ukončila první světová válka, po níž se svět zásadně změnil.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Za časů našich prababiček a pradědečků: Život na přelomu 19. a 20. století. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (13)
Knihu jsem si přála k vánocům a svého přání nelituji. Kniha se dobře četla a dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací.
Kniha se zabývá životem na přelomu 19. a 20. století u nás. Byly kapitoly, které mě velice zaujaly –svět dětí a mládeže, život ve městě a na vesnici, lidová zbožnost a pověrčivost. Kapitoly týkající se sportu a armády mě až tak moc nezajímaly, ale k dotvoření celkového obrazu o tehdejší době byly samozřejmě také důležité. Zvláštní místo zde autorka věnovala životu na Valašsku, což mě rovněž zaujalo, protože to máme kousek a moc dobře to tam znám.
Asi jsem čekala od knihy něco krapet jiného, a co mi hlavně chybělo, tak mnohem více dobových fotografií, je tady pouze 16 stran obrazové přílohy a to je, dle mého názoru, žalostně málo.
Související novinky (1)
Knižní novinky (11. týden)
14.03.2021
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Za časů našich prababiček a pradědečků: Život na přelomu 19. a 20. století v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 43x |
ve Čtenářské výzvě | 5x |
v Knihotéce | 47x |
v Chystám se číst | 76x |
v Chci si koupit | 32x |
v dalších seznamech | 3x |
Štítky knihy
přelom 19. a 20. století české dějiny každodenní život kulturní historie kulturní dějiny
Knížka se pohybuje tak na hraně povrchnosti, ale naštěstí na její spodní hraně. Takže je to dostatečně podrobné, aby to nebylo úplně plytké, ale nejde to do velkých detailů, což by zase zbytečně zdržovalo. Je to přehledový "funkční" popularizační informační text, jehož hlavní vlastností je, že je "nehluboký" ve všech kapitolách stejně. Škoda, že není nijak koncepčně uchopen, je to výčet, ale přitom je fakt, že na nic podstatného se nezapomnělo. Každá část je napsaná zajímavě se smyslem pro opět "funkční" detail. Autorka skutečně sesbírala nejrůznější drobnosti ze života na přelomu století, je to vlastně v celku barvitý obraz, i když napsaný tak informačně. Jako literatura je to text bez vůně i zápachu, ale musí se autorce přiznat široká rešeršní činnost v sekundární literatuře. Pro základní představu o životě u nás na přelomu století to bohatě stačí a kdo chce vědět víc, musí sáhnout jinam. Takže to oceňuji jako určitý "přelom století u nás v kostce", což je dostatečná kvalita. Typická popularizační, ale dobrá kniha. Vidím, že autorka ještě napsala totéž o první republice a o české šlechtě, myslím, že to stojí za to si přečíst.