Za obzor totalitarismu - srovnání stalinismu a nacismu přehled
Michael Geyer , Sheila Fitzpatrick
V esejích, které psali společně specialisté na sovětskou a německou historii, se autoři pokoušejí znovu promyslet a přepracovat podstatu obou systémů - stalinismu a nacismu. Spolu s tím usilují o vytvoření nové metodologie pro studium obou režimů, která by překonala dnes již zastaralé přístupy z minulého století, týkající se teorie totalitarismu, ideologie či osobnosti. Komparativní způsob práce nabízí prostředky k zjištění historicity obou těchto režimů, vymykajících se dosavadní zkušenosti, a problematického odkazu, který po sobě zanechaly. Po skončení studené války a zániku SSSR již evropští badatelé nejsou dále omezováni politickými hledisky, která postihovala výzkum a podmiňovala interpretaci. Navíc se otevřel přístup k řadě nedostupných archivů. Je vhodný čas pro vytvoření nového pohledu na obě podivuhodné diktatury 20. století a novému promyšlení interpretací totalitních režimů, včetně spojitého vývoje socialismu a nacionalismu v evropském, resp. globálním kontextu.... celý text
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2012 , AcademiaOriginální název:
Totalitarianismus - Stalinism and Nazism, 2010
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Za obzor totalitarismu - srovnání stalinismu a nacismu. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Výborná kniha, která mi udělala trochu jasněji v náhledu na rozdíly a podobnosti dvou nejšílenějších a nejkrvavějších společenských systémů moderní doby. Srovnává oba režimy ve všech možných oblastech a výsledky tohoto zkoumání jsou pro mne, jako obyčejného zájemce o moderní dějiny, hodně přínosné.
Dílo je rozděleno do 4 sekcí:
I. Vládnutí
II. Násilí
III. Socializace
IV. Transnacionální historie
Vzájemný vztah obou režimů, definovatelný zjednodušeně jako vzájemný obdiv a nenávist na život a na smrt, mi částečně osvětluje současné "padnutí si do náruče" pravicových extrémistů, ultranacionalistů a komunistických pohrobků. Stejně jako oba posuzované režimy nenávidí liberální demokracii a touží po jednoduchém světě, který se vyznačuje černobílým viděním přítel/nepřítel. Nic mezi tím. A nepřítele je třeba mít na očích neustále. Dokud se tento problém týká pouze extrémních okrajů politické scény, nic dramatického se neděje.
Velmi zajímavá byla část, srovnávající využívání teroru a násilí k usazení společenského řádu. Také rozbor válečného násilí, nárůst jeho extrémních projevů a příčiny tohoto nárůstu, odlišné na obou stranách, je velmi poučný.
Pokud Vás zajímají totalitní režimy, příčiny a mechanismy jejich vzniku, je to kniha pro Vás. Samozřejmě, že základní historický přehled je nutný, nicméně kniha je napsána poměrně čtivě a ne přehnaně odborně.
Vadou na kráse pro mne bylo, na tak prestižní vydavatelství, několik zbytečných překlepů a pravopisných chyb.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Za obzor totalitarismu - srovnání stalinismu a nacismu v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 13x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Doporučených | 1x |
v Knihotéce | 16x |
v Chystám se číst | 24x |
v Chci si koupit | 7x |
Štítky knihy
nacismus Adolf Hitler stalinismus Rusko Sovětský svaz Josif Vissarionovič Stalin, 1879-1953 pluralismus Třetí říše (Nacistické Německo), 1933-1945 diktaturaČást díla
Dynamika každodennosti
2009
Hledání řádu a teror jako nástroj k jeho dosažení
2009
Násilí v rukou státu - společnosti násilí
2009
Nový člověk stalinského Ruska a nacistického Německa
2009
Politický (ne)pořádek stalinismu a nacionálního socialismu
2009
Moje oblíbená spisovatelka, co vezme do ruky kvete. Plný počet hvězd a zasloužených.