Zajatcem v Rusku - 1943–1949 přehled
Hans Hahn
Dosud česky nikdy nevydané vzpomínky německého stíhače z 2. světové války. Válečné paměti Assiho Hahna, poprvé vydané v roce 1951, jsou především svědectvím o jeho životě v sovětském zajetí. Hahn, významný stíhač německé luftwaffe, byl se svým Me-109 sestřelen u Děmjanska v roce 1943 a v zajateckých táborech pobýval až do konce čtyřicátých let. Byl vystaven silnému tlaku Sovětů, aby spolu s jinými důstojníky podpořil tzv. Národní výbor svobodného Německa, propagandistický nástroj Kremlu ovládaný komunisty, což ale odmítl. Aby bylo zřejmé, že se jedná o autentickou výpověď, nazval autor svou knihu v originále Mluvím pravdu. Během tvrdého vymývání mozku, jemuž byl v zajetí vystaven, se setkal s mnoha německými důstojníky, kteří v zajetí přistoupili na komunistickou ideologii; někteří z nich se potom stali čelnými představiteli nového německého státu pod sovětským vlivem – Německé demokratické republiky (za všechny jmenujme Waltera Ulbrichta). Kniha dobře dokumentuje nejen brutalitu sovětského režimu, ale také – svou zákonitou jednostranností – i způsob uvažování německých vojenských představitelů za války. Je napsaná čtivě a čte se jako dobrodružný román.... celý text
Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: 2016 , Elka PressOriginální název:
Ich spreche die Wahrheit! Sieben Jahre kriegsgefangen in Russland, 1951
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zajatcem v Rusku - 1943–1949. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (5)
Musím říci, že jsem opravdu zklamán. To jsk v roce 1943 vystupoval v zajetí, jak obhajoval Československou otázku, jak si pamatoval kde co, mě přišlo jako když si náš pan prezident vzal na mušku Pana (ano z velkým P) Peroutku. To jak popisuje sedm let v zajetí, se s jinými podobně laděnými knihami nedá srovnat. To jak se distancoval od všeho antifa mě přišlo velmi provoplánové. Těšil jsem se na knížku z II WW, ale tentokrát jsem šáhnul opravdu vedle, naštěstí jsem koupil bazarový kus, takže jsme 20% ušetřil, i tak to byl opravdu super kauf..... Na druhou stránku nemohu dát odpad, většina z nás si nedovede představit, co to znamenalo být zajatcem, co znamenalo, být tím banditou, který napadnul SSSR..
Dobrá kniha, podle mne stojí za přečtení. Lágrová klasika - lidé převtělení za zvěř si dělají se zajatci co chtějí.....překvapila mne bezohlednost žen uváděná v knize.
Trošku zareaguji na Fandose:
Věřím, že major Hahn si vše mohl pamatovat tak jak uvedl - asi by bylo těžké na tohle zapomenout, zvlášť když tam měli spoustu času přemýšlet...
Věřím, že pro majora Luftwaffe s rytířským křížem nebyl problém vyživovat dogu (a třeba i tři) i v roce 1945...
Souhlasím s Fandosovo závěrem - účelově jednostraně napsaná kniha - protikomoušská propaganda, je škoda, že autor neuvažoval s nadhledem (o zločinech fašismu ani slovo....) když byl tak inteligentní, mohla by to být skvělá propaganda proti všem režimům omezující svobodu, ne jen o tom komunistickém.... V knize Hahn píše, že komunismus je nádor a že je ho potřeba porazit aby neovládl německo a evropu, aby nenastal chaos a bordel jako to zažil on v rusku - co si položit opačnou otázku....a fašismus nebyl nádor? a nebyl nádorem jen proto, že němci lpěli na pořádku a čistotě? - jiný rozdíl u těchto dvou diktatur mě nenapadá.... GESTAPO=NKVD: pronásledování, vraždění, špiclování, lidé se báli říct pravdu, nemohli věřit ani bratrovi.....
A kdyby někdo namítal, že Hahn o zvěrstvech němců nemohl vědět - vždyť byl na východní frontě - musel toho vidět hodně....a kdyby přece - věřím tomuto - nedávno jsem četl výrok jednoho němce, který válku zažil na vlastní kůži, když se ho ptali po válce, zda věděl o zločinech páchaných němci, zcela bezelstně odpověděl: kdo chtěl vědět, ten věděl.... pochybuji o tom, že by se tyto zvěrstva podařili němcům utajit před vlastními lidmi a vojáky.
Závěr hodnocení:
Jediné, co mě na knize zaráží je to, že to Hahn přežil...., protože to co popisuje že si dovolil říct a udělat proti ruské NKVD....které stavělo lidi ke zdi za nic....no nevím...., jak to bylo opravdu ví asi jenom Hahn.
Také se mi líbila předmluva k českému vydání - krátce jsou tam shrnuta fakta, že němci se k zajatým rusům chovali ještě hůře než rusové k němcům.... - to upozorňuje čtenáře už na začátku na to, že kniha je psána pouze z pohledu německý voják - rusové - čili pouze jednostraně. Knihu nelze tedy chápat jako pravdivé vylíčení celkové tehdejší situace.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Zajatcem v Rusku - 1943–1949 v seznamech
v Přečtených | 17x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Knihotéce | 10x |
v Chystám se číst | 7x |
v Chci si koupit | 7x |
(SPOILER) Takže, malý spoiler: Úspěšný stíhač, nouzově přistál u Děmjansku, zajat a začala jeho anabáze po zajateckých táborech a věznicích v Rusku. Kniha nabízí pohled "ortodoxního fašisty" na Němce, kteří převlékli kabát nebo v podstatě ze zázemí tahali za šňůrky a čekali od Rusů nějaký vděk. Ve zkratce: výslechy, mučení, lidová demokracie v praxi. V době vydání (1951), kdy ještě spousta německých zajatců vychutnávala východní komfort, se jednalo o bestseller a za mě osobně to je moc pěkná kniha. Už tím, že se tam objevuje dost známých jmen a člověk může vidět, jak skončili nebo čím si prošli.