Západ musí být zničen přehled
Jan Horník
Putin naplňuje Duginovy mesianistické vize... Když před třemi desetiletími začal Alexandr Dugin propagovat obnovu eurasijského impéria, jeho ideje se zdály okrajové. V éře vlády Vladimira Putina, kterého Dugin považuje za klíčovou osobu současných ruských i světových dějin, už není radno Dugina přehlížet. Jeho vize se naplňují rychleji, než bychom si přáli. V útlé knížce sice nelze plně obsáhnout Duginovu "čtvrtou politickou teorii", jejíž založení sahá až k Martinu Heideggerovi, ale už to, že prozumíme teoretickému pozadí Duginových názorů, nám poskytne vodítko, jak chápat jeho na první dojem chaotická a radikální prohlášení, které ústí až ve vizi třetí světové války, zničení Západu a obnovení velkoruské slávy.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Západ musí být zničen. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Nevím, zda hodnotit obsah nebo styl.
Každopádně moc hvězd nemohu dát.
Co se týká obsahu, tak je to fakt katastrofa. Člověk by měl znát nepřítelovu strategii, aby se vyhnul nějakým následkům, ale tohle je fakt zvrácenost.
Dugin si rozporuje v základním smyslu své filozofie.
A nemohla jsem se zbavit dojmu, že autor nepíše nestraně ale přiklání se k ní.
Související novinky (1)
Dotek zmaru, Ďábelské srdce a další knižní novinky (22. týden)
26.05.2024
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Západ musí být zničen v seznamech
v Přečtených | 7x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Knihotéce | 1x |
v Chystám se číst | 11x |
v Chci si koupit | 6x |
Štítky knihy
politika společenské vědy společnost vize politologie
Autorovy další knížky
2009 | Proč holocaust: Hitlerova vědecká mesianistická vražda |
2024 | Západ musí být zničen |
Výborné detailní představení poměrně zvrácených myšlenek Alexandra Dugina, které mají do určité míry (podle mnohých autorů) fašistický charakter. Kniha to není pěkná ke čtení, ale velmi potřebná pro pochopení motivací některých aktérů aktuálního světového dění. Bohužel se nám na scénu opět dostává geografický determinismus, myšlení 19. století, které vyústilo až do světových válek. Jednoduše řečeno vyjadřuje přesvědčení, že každý národ je ovlivněn přírodním prostředím a jeho konání vychází z přírodních (a tedy přirozených) faktorů. Pokud je tedy pro někoho přirozené přírodou ovlivněné budování impéria, pak je jeho imperiální chování zcela v pořádku. Dugin přesně tak tvrdí, že každý národ má svou autentickou podobu spojení s Bytím, která je ovlivněna prostorem a jazykem národa. Podle něj je ideálem rozvíjení této autentičnosti, které povede k jakési Události uvozující lepší svět a nového člověka. Kolikrát už jsme toto v historii slyšeli? Nový člověk, termín úzce spojený s nacismem i komunismem, za kterými skončily miliony mrtvých. Ve výsledku je právě tato myšlenka specifičnosti národů a jejich politických systémů omluvou pro všechny totalitní a autoritativní vlády světa. Lidé sami si totiž nemohou podle Dugina zvolit svou autentickou formu vlády, tu projevuje pouze politická reprezentace, a to včetně diktátorů sledujících ryze jen své vlastní mocenské zájmy. Není tak náhodou, že to zaujalo především toho šílence z Ruska, který je tímto myslitelem očividně značně okouzlen a pokouší se dovést náš svět ke zmíněné Události. Poslední kapitoly o Putinovi a ruské propagandě ale v knize mohly být více provázané s Duginovými myšlenkami, v této formě šlo prakticky jen o citace projevů (s nadpisem odkazujícím k Duginovi), kde nebyla spojitost příliš podrobně diskutována.