Zápisky vojenského lekára / Slováci přehled

Zápisky vojenského lekára / Slováci
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448856/bmid_zapisky-vojenskeho-lekara-slovaci-rfx-448856.jpeg 4 3 3

Škarvan v svojom diele vyjadril pacifistické idey a filozofické i osobné postoje k spoločenským, sociálnym i národným problémom. „Umienil som si nevrátiť sa viac k svojím vojenským povinnostiam, zaumienil som si nebyť viac vojakom… Zriekam sa týchto vecí preto, lebo sa ony priečia môjmu svedomiu… Doteraz som neurobil tak preto, lebo nemal som dosť duševnej sily, aby som sa vzoprel takej mohutnej moci, ako je vojenská organizácia. Ale teraz moje presvedčenie zmocnelo a stalo sa to nie hádam pod vplyvom nejakej patetickej chvíľkovej nálady, ale ako dôsledný výsledok premýšľania a mojich snáh v priebehu niekoľko rokov.“ Zostavil Albert Škarvan. Textologicky upravil, doslov, ed. poznámky a vysvetlivky napísal Rudolf Chmel.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zápisky vojenského lekára / Slováci. Přihlašte se a napište ho.

Zatím zde není žádný komentář.

Zatím zde není žádná související novinka.

Mne nešlo o slobodu zovňajšku, o slobodu tela môjho, ktorá je jednako nemožná, mne šlo o slobodu ducha. Po istý čas môžu byť krídla sokolove zviazané bez toho, že by on následkom toho nejakú škodu utrpel; keď ich ale necháte pridlho zviazané a žinku ešte viac zaťahujete, nevyhnutne nastúpi mŕtvica, krídla ochrnú a sokol prestane byť sokolom, premení sa na tvora, ktorým každá sliepka pohŕda. Čo je sokol bez krídel? Čo - človek bez slobody?

Kniha Zápisky vojenského lekára / Slováci v seznamech

výbor z díla