Zbylo nás devět přehled

Zbylo nás devět
https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69413/zbylo-nas-devet-69413.jpg 5 55 55

Když autor coby student práv utíkal v roce 1939 za hranice, asi by se divil, že se za šest let vrátí na Ruzyň jako kapitán čtyřmotorového bombardéru. Jeho cesta byla podobná jako u vrstevníků - francouzská cizinecká legie, válečná Anglie, jeden operační turnus jako radiotelegrafista na Wellingtonech, pilotní výcvik v Kanadě a na Bahamách a další stovky hodin za kniplem Liberatoru nad Atlantikem. Kniha popisuje boj a osudy našich letců za druhé světové války ve Velké Británii. Fotografie z archivu Ludmily Osolsobě. Doslov napsal PhDr. Eduard Čejka, CSc. 240 stran, 24 stran příloh. 1. vydání.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zbylo nás devět. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (14)

sakro
21.08.2023 5 z 5

Četl jsem hodně knih se vzpomínkami pilotů bojujících počas 2.světové války v řadách RAF nebo na východní frontě. Některé jsou lepší, některé horší. Vždyť ani jeden z těchto pamětníků nebyl spisovatelem, takže si čtenář vždy vybere to podstatné a nad zbytkem rád přimhouří oči. Tato kniha je jiná. Kdyby mi někdo řekl, že se její autor literaturou živí, uvěřil bych mu. Výborný jazyk, čtivá forma, skvěle vykreslená atmosféra a absence nepodstatné "vaty". Jednoduše skvělé a nelze než doporučit.

xulij01
06.06.2022 5 z 5

Autentické a velmi čtivě napsané vzpomínky člena posádky bombardéru. Po okupaci Československa šel Jiří Osolsobě bojovat do Francie a po její kapitulaci se dostal do Velké Británie, kde absolvoval radiotelegrafický výcvik. Psáno je to bez příkras, autorovi se podařilo věrně zachytit pocity účastníků bojů a dobovou atmosféru. Píše, že celkový počet nalétaných hodin nad nepřátelským územím musel dosáhnout 200 hodin (u bombardérů operujících nad pevninou), ti, co se toho dožili, pracovali dále většinou jako instruktoři (v knížce je údaj, že to se podařilo zhruba jen 12 %...). Jiří Osolsobě po splnění limitu hodin nastoupil výcvik jako pilot bombardéru (instruktora dělat nechtěl) a poté létal v peruti hlídkující nad oceánem (zde byl počet hodin 800, většinou nedošlo k žádnému kontaktu s nepřítelem, moře je příliš rozlehlé, takže se ve většině případů jednalo o značné monotónní lety).


jan.para
26.12.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih napsaná přímo pamětníkem bojů.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Zbylo nás devět v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených83x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených6x
v Knihotéce93x
v Chystám se číst12x
v Chci si koupit4x
v dalších seznamech1x