Zdi iluzí přehled
Peter Haining , * antologie
Kniha obsahuje krátké povídky nebo ukázky z rozsáhlejších prací autorů především amerických, kteří se stali nositeli legendární beatnické kultury. Jejím srdcem bylo San Francisco a kmenovými autory Ferlinghetti, Cassady, Kerouac, Ginsberg a Corso, k nimž se přidali další v Americe i v Evropě. Výbor představuje literární práce dvaceti autorů se stručnými úvodními informacemi o jejich životě a je uzavřen esejem Aldouse Huxleyho o působení drog na uměleckou tvorbu. Námětem povídek jsou příběhy, které se dotýkají míst lidskou myslí dosud neprozkoumaných a odhalují vize světa bizarních představ a extrémně vypjatých zážitků. Autoři šli po po cestách fantazie vyvolané halucinogeny, po cestách, na nichž se potkávali s úchvatnými obrazy ráje i temnými obrazy smrti a sebezničení. Pro dnešního čtenáře je tato antologie především ukázkou naprosté svobody tvorby tzv. "psychedelické generace" let šedesátých, která v moderní literatuře zanechala svou nesmazatelnou stopu. Obsahuje: 1. Neal Cassady: První třetina (úryvek z knihy "The First Third") 2. Jack Kerouac: Psaní snů (úryvek z knihy "Book of Dreams") 3. William S. Burroughs: Chcípám, panéé? 4. Allen Ginsberg: Velké bytí (úryvek z knihy "The Yage Letters") 5. Gregory Corso: Americký expres (úryvek ze stejnojmenné knihy) 6. Lawrence Ferlinghetti: Kde je Vietnam? 7. Timothy Leary: LSD je vzduch 8. Alan Watts: Radostná kosmologie (úryvek ze stejnojmenné knihy) 9. William J. Craddock: Starej kámoš Cagey Cage (úryvek z knihy "Be Not Content") 10. Andrew Weil: Trip do Rauštownu (esej či co) 11. Paul Bowles: Vítr v Beni Midaru (povídka, pův. název "The Wind at Beni Midar") 12. Henri Michaux: Můj král (úryvek z knihy "La nuit remue") 13. Terry Southern: Mudrcova krev (povídka) 14. Alexander Trocchi: Dlouhá kniha (povídka?) 15. Brion Gysin: Pusťte myši dál (povídka, pův. název "Let the Mice In") 16. John Lennon: Neville Club (velmi krátké cosi) 17. Hunter S. Thompson: Strach a svrab v Las Vegas (jedna kapitola stejnojmenné knihy) 18. Smokestack El Ropo: Pohádka třetí (krátká povídka) 19. Jerry Garcia: Vědomý nástroj vesmíru (rozhovor) 20. Richard Brautigan: Je to už dávno, co se lidé rozhodli žít v Americe (krátká povídka, pův. název "A Long Time Ago People Decided to Live in America") 21. Aldous Huxley: Vizionářské proroctví (esej)... celý text
Literatura světová Povídky Duchovní literatura
Vydáno: 1998 , MotýľOriginální název:
Walls of Illusion, 1998
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zdi iluzí. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Vynikající antologie betnických autorů od Jacka Kerouack, Allena Ginsberga, Lawrence Ferlinghetyho Williama Burroughse, Timothy Leary, Johna Lennona po ty méně známé ale o nic horších dalších autorů. Doporučuji všem milovníkům beatnicke literatury.
Povídka o tom, jak měl autor na starosti slunce je skvělá, nikde jinde se sehnat nedá :)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Zdi iluzí v seznamech
v Přečtených | 27x |
v Doporučených | 3x |
v Mé knihovně | 17x |
v Chystám se číst | 18x |
v Chci si koupit | 10x |
v dalších seznamech | 2x |
Část díla
Je to už dávno, co se lidé rozhodli žít v Americe
Mudrcova krev
Pusťte myši dál
Vítr v Beni Midaru
1962
Osobně jsem se spíš přesvědčil, že "rozšíření vědomí" vlivem jakýchkoliv drog prostě končí u "zdi iluzí", takže název antologie je víc než přiléhavý. Vlastně skoro patřím do beatnické generace a prožíval jsem jejich představy a iluze v přímém dotyku, zejména šedesátá léta jsou ve mně zasutá velmi pevně.
A mám silný dojem, že medailonky o jednotlivých autorech byly vesměs zajímavější než jejich texty. A ať si říká kdo chce co chce, jsem ochoten přijmout pozitivní vliv fetu nanejvýš u "Sgt. Pepper's...", tohoto mého oblíbeného alba. Zřejmě Beatles zůstalo ještě dost rozumu... :-)