Zdický incident 1939 přehled

Zdický incident 1939
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187738/bmid_zdicky-incident-1939-187738.JPG 4 1 1

Dne 17. 11. 1939 měl být ve Zdicích spáchán atentát na kurýra wehrmachtu. V rámci vyšetřování byli po tři dny internováni všichni muži ve věku od 16 do 60 let. Zadrženým bylo vyhrožováno, pokud se pachatel domnělého atentátu nepřihlásí, bude deset mužů zastřeleno. Akce skončila, až když za možného pachatele byl označen Josef Pilát ze sousedních Hředel.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zdický incident 1939. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (1)

Kakho-Oto
18.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Zajímavá brožura o neznámé události z prvního roku německé okupace. Josef Pilát strávil přes pět let v koncentračním táboře Sachsenhausen, ačkoliv již v listopadu 1939 bylo německým nacistům jasné, že na německého kurýra nestřílel. Ten si útok na svou osobu vymyslel jen proto, aby se jeho nadřízení nedozvěděli o jeho nespolehlivosti. Zdice si tak již v listopadu 1939 prožily velké drama a místní lidé s předstihem poznali realitu brutálního německého nacismu. Publikace je psaná velmi čtivě a s ohledem na dobový kontext.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Zdický incident 1939 v seznamech

Pavel Dušánek