Zelená ekonomika přehled
Van Jones , Ariane Conrad
Van Jones je známým aktivistou v oblasti lidských práv a ochrany přírody. Jeho kniha Zelená ekonomika (The Green Collar Economy) z roku 2008 se ve Spojených státech stala bestsellerem. Jde o hlubokou kritiku současného politického, ekonomického i sociálního stavu a směřování americké společnosti, na niž autor odpovídá svým sofistikovaným řešením dvou největších problémů": chudoby marginalizovaných vrstev společnosti a zhoršujícího se životního prostředí. Za klíčové považuje zavedení nových metod a principů podporujících vznik zdrojů "zelené" energie a jejich decentralizaci. Van Jones je zakladatelem několika neziskových organizací, za svou práci získal řadu mezinárodních ocenění. Časopis Time ho roku 2009 zařadil mezi stovku nejvlivnějších lidí světa. V roce 2009 pracoval pro administrativu Baracka Obamy jako zvláštní poradce Rady pro otázky životního prostředí.... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: 2011 , VyšehradOriginální název:
The Green Collar Economy. How One Solution Can Fix Our Two Biggest Problems, 2008
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zelená ekonomika. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Kniha mě zklamala, protože nejenže obsah neodpovídal názvu a anotaci, ale samotný text byl značně naivní. V naprosto hrubě zjednodušené až vulgární formě si lze obsah knihy představit jako skupinu barevných bývalých trestanců jak montáží solárních panelů zachraňují svět před globálním oteplováním. Samozřejmě trochu přeháním, ale z knihy je extrémně znát, že byla psána hlavně pro americké čtenáře. Sice je dobré, že autor zmiňuje trestuhodnou genocidu původního domorodého obyvatelstva a jejich bídnou sociální úroveň, ale problémy menšin se v knize hodně opakují. Hlavně ze začátku knihy mě text přišel velmi naivní a v průběhu čtení jsem měl spíš pocit, že čtu aktivistickou ideologickou příručku strany zelených. Neustálé zdůrazňování možností kariérního růstu v zelené politice, kde se třídič odpadků stává provozním ředitelem, mi přišlo místy komické. Původně jsem si myslel, že se něco dozvím o ekologické ekonomii, ale tohoto tématu se kniha týkala tak z 20%. Možná jsem zaujatý, ale pamatuji si přednášky z fakulty elektrotechniky a tak na mě popisování toho, jak zelená energie spasí svět, působí nedůvěryhodně. Kniha americký současný systém kritizuje v mnoha věcech úplně oprávněně: neřešení sociálních podmínek indiánů a menšin, finanční vliv klasických energetických firem, znečišťování prostředí, špatné zacházení s dešťovou vodou, komercionalizace věznic, rozrůstání předměstí a další. Ale prakticky vůbec nenabízí nějaká skutečná konkrétní řešení, ale spíš prosazuje použití politického nátlaku - eko-populismu. Zeleným aktivistům se tak kniha bude možná líbit, ale já jsem k jejímu obsahu dost skeptický. Kniha zmiňuje prakticky pouze pozitivní aspekty tzv. zelené energie. Občas se třeba ztrácí rozlišení, že elektřina je spíše špinavá energie pokud se používají tepelné elektrárny. Podle mě by se v takové knize neměly podobné přehmaty objevovat. Nepřekvapuje tak, že kniha je napsána ve shodě s výzkumy IPCC, ale naštěstí v tomto ohledu nezachází příliš do detailů a tak to nevadí. Částí se též věnuje jakou zelenou politiku by měl prosazovat Obama. Kniha je tak spíš kritikou režimu prezidenta Bushe, protože odráží rok v jakém byla napsána (2008). Mě osobně toho kniha moc nedala a spíš nedoporučuji. Možná někomu, koho zajímá politika zelených v USA. 55%
Podle mého názoru je název knihy zavádějící. I když je věnována "zelenému tématu", zelené ekonomiky se dotýká jen okrajově. Knihu vnímám spíše jako sociálně-kulturní úvahu vč. určitých politických principů a ekonomických doporučení. Od knihy s ekonomickým zaměřením bych očekávala více dat. Více čísel a statistiky. Autor ve své knize doporučuje více eko-populismu a méně eko-elitářství. Cílem je, aby i "obyčejný občan" USA měl možnost žít ekologicky a tato výsada se netýkala jen elit, které mají dostatek finančních prostředků na pořízení elektromobilu a solárních panelů. Myšlenka je to jistě dobrá, ale použití terminologie považuji za nešťastné. Osobně mám s tímto termínem problém. Možná i díky naší domácí politické scéně a její (ne)kultuře vnímám populismus v pejorativním významu. Na druhou stranu část knihy je praktickou ukázkou takového populismu. Tak například, zatímco priority pro prezidenta a vlády jednotlivých států autor popisuje na cca třiceti stranách, způsob jakým a kdo to zaplatí uvádí jen na dalších třech a půl straně. Bohužel se opět nejedná o žádná čísla. Jsou to vždy obecně použitelné termíny v podobě - státní fond revolvingových půjček zřízený za účelem podpory energetické hospodárnosti a podpora investic prostřednictvím úvěrů. Na závěr bych tedy napsala - tato kniha není špatná. Je v ní spousta zajímavých informací. Pokud si ale myslíte, že vám poskytne byť jen úvod do ekologické ekonomiky je pravděpodobné, že budete zklamáni.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Zelená ekonomika v seznamech
v Přečtených | 9x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 9x |
v Chystám se číst | 8x |
v Chci si koupit | 1x |
v dalších seznamech | 2x |
Mám problém se škatulkováním a některými módními termíny, jako je například „neomarxismus“. Poměrně často mám problém s tím, když je někdo takto označen a tápu nad indiciemi a souvislostmi.
Ale skoro mám nutkání napsat, že jsem při četbě této knihy ten pojem pochopil a autor, respektive dílo jako takové, se mi jeví jako typický produkt neomarxismu. Tak typický, že bych ho skoro mohl označit za manifest…
Autor se zaměřil na klimatické problémy, což samo o sobě považuji za bezproblémové, ba dokonce chvályhodné, vezmeme-li v potaz, že jde o dílo z roku 2008, kdy přece jen v této oblasti neexistovala tak rozsáhlá informační „válka“. S tím vědomím jsem tu knihu také bral do rukou a těšil se – stejně jako třeba u Václav Smila – na podnětné a inspirativní čtení.
Brzo jsem zjistil, že autor, jímž je aktivistický americký (a s odstupem doby poněkud kontroverzní) právník, není schopen hlubokého vhledu do problému, ale zato s přehledem hledá paralely v oblasti práv menšin a tam také víceméně hledá řešení globálního oteplování. Koneckonců důvodem, proč knihu napsal, bylo postižení černých obyvatel New Orleansu hurikánem Katrina, a proto také poměrně frekventovanými termíny knihy jsou „environmentální spravedlnost“ a „environmentální rasismus“.
Zjednodušeně řečeno, jeho receptem je zapojení znevýhodněných částí populace do rozsáhlé implementace obnovitelných zdrojů za současné absence jakékoliv „studie proveditelnosti“ z hlediska technického a personálního.
Přestože Jones byl později součástí administrativy prezidenta Obamy a měl velmi blízko k naplnění své vize, ukázalo se, že jeho agendou se tato problematika stala z jiných důvodů a "zelená ekonomika" se v zásadě nikam neposunula. Pozdější působení Jonese jeho priority jen potvrzuje.
Zkrátka dobře, to kniha nemá valnou hodnotu. Nepřináší opravdu závažné myšlenky a spousta různých odkazů není ve vztahu ke klimatické změně relevantních.
Naštěstí jsem knihu pořídil v Levných knihách asi za 26 Kč, a tak nemám problém pustit ji dále do světa.