Zločinci a kavalíři přehled
Petr Šuleř
Příběh několika kriminálních činů se odehrává v letech 1611 a 1612, především v Brně. Tehdejší hejtman moravských stavů Karel starší ze Žerotína proslul jako vynikající právník a vzdělaný intelektuál. Byl ovšem oddaným příslušníkem Jednoty bratrské, což znamenalo výrazně labilnější vztahy s císařem Rudolfem a Ferdinandem. Vřelejší vztah měl pouze s císařem Matyášem, kterému pomohl v boji proti jeho bratru Rudolfovi. Devadesát procent všech událostí se skutečně stalo, devadesát procent vystupujících osob jsou skutečné historické postavy. Autentická je rovněž praxe vyšetřování kriminálních činů, stejně jako běžná správa země, která se v době předbělohorské vyznačovala vysokou mírou suverenity, čímž se často dostávala do sporu s císařem, ale i se stavy českými.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zločinci a kavalíři. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Začátek románu podle mne nezvolil autor dobře. Dlouhé rozmluvy Žerotína s Komenským bez jakéhokoliv vztahu k ději, mnoho čtenářů od čtení odradí. V další části přece jen děl plyne celkem svižně. Co mi však vadilo byly občasné návraty zpět, ve kterých jsem se ztrácel. Celkově jsem knihu přečetl celkem rychle (nebyla příliš tlustá). Odnáším si z ní rozporuplné pocity. Není to moc detektivka (popisovaný případ je banální navíc bez jakékoliv zápletky), ani dobrodružný román (jedno přepadení popsané několika řádky je trochu málo). Snad alespoň historické pozadí počátku 17. století a popis postavy Jana Staršího ze Žerotína mne zaujalo. Ale jinak trochu nuda.
Upřímně, nebavilo mě to. Je sice chvályhodné, že se autor rozhodl psát zrovna o Žerotínovi, který si zatím v krásné literatuře moc neužil, ale nějak mi ten příběh přišel nesoudržný. Možná jsem čekala něco jiného, podle anotace na deskách to vypadalo spíš na detektivku nebo thriller, což není ani jedno. A trochu mi šel na nervy nedostatek redakční práce, v textu je hodně stylistických nedostatků, které by zručný korektor měl vychytat (hlavně opakování stejných slov a podobné), nehledě k jazykové rozkolísanosti - postavy chvilku mluví jako u Jiráska, aby vzápětí použily naprosto moderní slovník (copak by renesanční šlechtic pronesl výrok typu "Jsme v háji" a podobné?).
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Zločinci a kavalíři v seznamech
v Přečtených | 15x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 24x |
Autorovy další knížky
2013 | Zločinci a kavalíři |
1999 | Romové: tradice a současnost |
2017 | Sloupy stříbrné, dno ze zlata |
Autor trochu obalil kosti historie a vyšla mu z toho literatura, bohužel však nikoliv jen faktu. Knihu však nehodnotím tak zle, jak je tomu zatím zde(56%). Je tady také naštěstí opravdu dost zaznamenání hodných historických osobností a vztahů nedlouho před třicetiletou válkou zejména na Moravě. Příběh není možná až tak atraktivní a má zřejmě úlohu pouze pomocnou. Chápu a souhlasím s ostatními komentátory, že dlouhatanánské promluvy v úvodu a vůbec jazyková a myšlenková plochost mnohé odradí. Jako pomůcka k pochopení doby je však snad kniha vhodná.