Zlodejka kníh přehled

Zlodejka kníh
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481015/bmid_zlodejka-knih-mEP-481015.jpg 5 8418 8418

Liesel Memingerová prichádza do nemeckého mestečka Molching, kde ju čakajú adoptívni rodičia. Postupne si zvyká na krik a výčitky novej mamy Rosy i na láskavosť nového ocka Hansa. Liesel si nachádza priateľov – aj toho najlepšieho, ktorý sa do nej zaľúbi. Zoznamuje sa so slovami, učí sa ich čítať i zapisovať. Počúva hudbu, ktorou jej ocko obveseľuje mestečko. A hoci by to od nej asi nik nečakal, kradne knihy. Na všetko, čo vnímavá Liesel prežíva, však dopadá tieň Adolfa Hitlera, ktorý vládne Nemecku a nepochybne aj srdciam väčšiny jeho obyvateľov. Jej ocko nacistickému poblázneniu odolal a Liesel sa čoskoro naučí rozlišovať medzi svetom „tam vonku“, kde treba na požiadanie hajlovať či vešať zástavy so svastikami, a svetom „vnútri“, v dome, kde sa v pivnici ukrýva mladý židovský utečenec. Blíži sa koniec vojny, život je čoraz ťažší a Smrť, rozprávač strhujúceho príbehu Liesel Memingerovej, má čoraz viac práce. Jeho pohľad sprevádza čitateľov od prvej stránky po poslednú a prifarbuje ju melanchóliou i čiernym humorom.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (SK)

The Book Thief, 2005

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zlodejka kníh. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (2070)

Maky78
18.10.2024 audiokniha 5 z 5

Nádhera. Na tohle je 5 málo.
Příběh z pohledu smrti je originální.
Smrt odbíhá a zase se vrací k Lízl. Je to těžké a milé, barevné a smutné.
Vilma Cibulková je excelentní.
Dodám, že až Smrt přijde za mnou bude moje duše sedět.

Lálin59
15.10.2024 5 z 5

Nádhera. Podobných příběhů už tu byla spousta, ale způsob vyprávění mě dostal. Nebýt čtenářské výzvy asi bych se k této knize nedostal, ale o tom výzva je.
Kromě způsobu vyprávění mě nejvíc zaujala postupná gradace příběhu se skvostným koncem.

Scarefish
02.10.2024 4 z 5

Knihu jsem četla před několika lety. Pamatuju se, že mě nadchla až dojala, a to jazykem, příběhem i zpracováním. Líbil se mi i film. Kdybych ji četla teď znova, možná už bych tak nadšená nebyla, nevím. Pro jistotu teď dávám o hvězdičku míň. Každopádně jsem se Zlodějkou prožila pěkné chvíle, které mi už nikdo nevezme a za to jí musím být vděčná.

Knižní novinky (42. týden)

17.10.2021

50 nejčtenějších knih minulého roku (2019)

27.02.2020

20 nejčtenějších knih Čtenářské výzvy 2018

27.12.2018

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Ocenění knihy (1)

2009 - Deutscher Jugendliteraturpreis (Preis der Jugendjury (Cena poroty))

Kniha Zlodejka kníh v seznamech

v Právě čtených285x