Znovuobjevení člověka II. přehled
Cordwainer Smith (p)
Cordwainer Smith (vlastním jménem Paul Myron Anthony Linebarger; 1913 – 1966) byl jedním z nejpodivuhodnějších autorů americké SF své doby – kromě toho však zůstává jedním z mála, kteří svou svérázností vlastní dobu a její omezení hravě překonávají. Jeho práce si nemůžete – dokonce ani ve SF, žánru, který je na různá překvapení a neobvyklosti více než bohatý – splést s ničím jiným. Zvláštní vizionářskou a snovou atmosféru promíšenou nečekanými řešeními a nápady snad ani nejde napodobit. Český čtenář se zatím mohl seznámit jen s několika autorovými povídkami roztroušenými v dlouhých časových obdobích po časopisech a antologiích. Celkový pohled na dílo Cordwainera Smithe, to je ale něco zcela odlišného. Smith totiž patří k oněm autorům, kteří si vypracovali vlastní dějiny budoucnosti a do jejich rámce pak zasazovali svá díla. Před vámi leží druhá část z dvoudílného souborného vydání všech povídek, které Linebarger kdy napsal pod pseudonymem Cordwainer Smith a které patří do fantastických žánrů.... celý text
Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: 2003 , TritonOriginální název:
The Rediscovery of Man, 1988
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Znovuobjevení člověka II.. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Cordwainer Smith není zdaleka tak známý jako třeba Arthur C. Clarke, Isaac Asimov nebo Philip K. Dick. A je to škoda, jeho povídky jsou kouzelné, zejména když je berete pěkně jednu po druhé, tak, jak je to v této sbírce. Čte se to skoro jako nějaké bajky nebo legendy o budoucnosti, plné poezie a humanismu, není to žádná hard scifi. Ten tón vyprávění trošku připomíná Simakovy "bajky, které si psi vyprávějí u táborových ohňů", ta snová atmosféra vám může připomenout Bradburyho. Cordwainer Smith je ale přesto naprosto svůj, toho si s nikým nespletete.
Nemohu jinak než zkopírovat svůj komentář k první části - není co dodat...
Na počátku mého vztahu k dílu C.Smithe bylo jeho neobyčejné křestní jméno. Podle něho jsem si zapamatovala několik povídek vydaných v různých antologiích - a jimi fascinována jsem se totálně zamilovala - anebo zdrogovala??
Svět, který tento výjimečný autor stvořil, poznáváme jen zlomkovitě jako útržky dějin BUDOUCNOSTI, dochované po Pradávných válkách a sahající až někam do roku 16000. Můžeme sledovat vývoj lidské společnosti, mnohdy velice bolestné pokusy o dobytí vesmíru pod vládou Instrumentality lidstva i jednotlivé proplétající se osudy lidí, podlidí bojujících za uznání svých práv, i tvorů, kteří kdysi lidmi byli, než je cizí hvězdy a planety změnily k obrazu svému... To vše psané poetickým, kultivovaným jazykem, občas s lehkými parafrázemi na literární díla a historické osobnosti.
Číst Znovuobjevení člověka je jako ponořit se do chvílemi drogové halucinace, chvílemi velice emocionálně vypjatého snu. Neustále žasnout nad všemi nápady a obrazotvorností, z níž je utkán /náš?/ budoucí svět. Ujistit se, že lidství, ať už ho chápeme jakkoliv, bude zachováno, naděje a spravedlnost není zapomenuta.
Neumím složit větší poklonu knížce, než když se mi nad ní vzrušením tají dech a slzy dojetí tečou po tvářích... I LOVE YOU, MR.CORDWAINER SMITH!
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Ocenění knihy (1)
2003 -
Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu
(Překladová povídková sbírka)
Kniha Znovuobjevení člověka II. v seznamech
v Přečtených | 16x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 24x |
v Chystám se číst | 2x |
v Chci si koupit | 2x |
Část díla
- Angerhelm 1959
- Balada o ztracené K´mell 1962
- Bódhidharmova flétna 1959
- Bulvár Alfa Ralfa 1961
- Dobří přátelé 1963
Hodně zvláštní povídky, které nastiňují jednu z možných budoucností lidstva. Podobnou záležitost vygeneroval třeba Robert Heinlein v Budoucnosti napříč minulostí, nebo Bruce Sterling ve Schismatrixu. Ovšem u Cordwainera Smithe je vyprávění říznuto Rayem Bradburym a zároveň Gregem Eganem s příměsí Neala Stephensona. Vím, kombinace zní divně, ale přišlo mě to tak. Romantismus okořeněný ujetými i když relativně reálnými nápady.
Svazek numero uno je potom konzistentním vyprávěním napříč věky, a to setsakramentsky vzdálenými věky a svazek následující pak střípky co se tak nějak nedali zařadit, nebo byli už hodně "mimo mísu". A popravdě, pokud se na něj vykašlete, o nic nepřijdete. Pro celkový obraz je zajímavé a čitelné jen Znovuobjevení člověka 1. Dvojka potom pro ty co neměli dost a nakonec zjistí, že vážně stačilo.
Tudíž, u mě jednička za plný knedlík a dvojka pak bídná trojka