Zpráva o nevíře: o historii čarodějnických procesů Slezska a severozápadní Moravy přehled
Michaela Neubauerová , Drahomír Polách
Souběžný polský a německý text. Kniha o čarodějnických procesech v období 1622 - 1695 ve Slezsku a dnešním Jesenicku a Šumperku, která nese tajemný název Zpráva o nevíře. Zpráva o nevíře mapuje průběh čarodějnických procesů na území dnešního Jesenicka, Šumperska a Slezska.
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zpráva o nevíře: o historii čarodějnických procesů Slezska a severozápadní Moravy. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Nesmírně cenný počin. Většina knih na toto téma, používá jako hlavní zdroj informací Kaplického Kladivo na čarodějnice a stejnojmenný film Otakara Vávry. Autoři zde ale pracovali, s opravdu dobovými materiály a dokumenty a nefabulovali. Kdo chce pochopit čarodějnické procesy na severní Moravě na v druhé polovině 17.stol, ať si přečte tuto knihu.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Zpráva o nevíře: o historii čarodějnických procesů Slezska a severozápadní Moravy v seznamech
v Přečtených | 14x |
ve Čtenářské výzvě | 4x |
v Knihotéce | 8x |
v Chystám se číst | 14x |
v Chci si koupit | 13x |
v dalších seznamech | 2x |
Celkem stručné (kniha má sice asi 180 stran, ale většinu z toho dělají polská a německá mutace a zdroje), ale informačně velmi hodnotné dílo. Autoři se nějak nerozpovídávají, jen ve stručnosti nastiňují historii a průběh čarodějnických procesů na severu Moravy.
Obrovsky oceňuji, že primárně čerpali z archivů a dobových materiálů. A také to, že hledali příčiny toho, co k procesům vedlo - zejména spory o moc, chudoba způsobená třicetiletou válkou. Oceňuju také snahu o nezaujatý pohled (asi nejvíc je patrný v části věnované inkvizitorovi Bobligovi, který ho prezentuje z trochu neobvyklého pohledu. Já si teda myslím, že to sadista být musel, jinak by to celý život nevydržel, ale vím o tom prd proti autorovi a jeho argumenty naprosto beru, jen myslím, že se s tímto nevylučují).
Moc se mi líbí, že kniha obsáhla nejen známé losinské a šumperské procesy, ale hlavně jesenicko-zlatohorsko-niské, které předcházely a které měly snad ještě víc obětí... a ví se o nich obecně jen málo. Já sama jsem na to narazila během dovolené ve Zlatých horách (mimochodem doporučuju tamní muzeum a expozici čarodějnických procesů), kde mi s údivem došlo, že inkvizitor Boblig byl právě ze Zlatých Hor (na dřívější název Edelstadt prostě člověk už není zvyklý) a tam také svou "kariéru" začal. Líčení jednotlivých procesů je sice stručné, ale vtahující a umí člověku nastínit tu atmosféru, která asi na postižených místech panovala - nejprve vám zatknou, mučí a zavraždí ženu, za pár měsíců nebo let si přijdou i pro otce rodiny a děti buď oškubou a oberou, nebo za pár let taky dorostou pro hranici. A v bezpečí nebyl nikdo.
Výborná kniha. A jsem ráda, že si ji můžu přidat do čtenářské výzvy - Kniha z prostředí mé poslední dovolené.
PS: kniha je krásně zpracovaná. Kvalitní papír, působivé prvky (rudé kříže a další symboly), zajímavé a hezké písmo. Jen mohlo být trochu větší, pomohlo by to čitelnosti.