Analýza koránu.

recenze

Korán (2000) / vlkodlaq
Korán

Korán je svatou knihou islámu, která je věřícími považována za doslovné slovo Boha (Alláha) jak bylo zjeveno proroku Mohamedovi prostřednictvím anděla Gabriela. Obsahuje 114 kapitol (súr), které se dále dělí na verše (áje). Korán je základním náboženským, morálním a právním textem pro muslimy po celém světě.

Historie a struktura

Korán byl sestavován během života proroka Mohameda v 7. století a po jeho smrti byl kodifikován a zachován ve své současné podobě. Je psán v klasické arabštině a je některými považován za vrchol literární dokonalosti.

Inspirace pro text koránu.

Korán je věřícími považován za Boží zjevení proroku Mohamedovi, avšak při bližším zkoumání lze nalézt mnoho vlivů z předchozích náboženských textů a tradic. Tyto vlivy pocházejí z různých náboženských a kulturních prostředí, se kterými se Mohamed a raní muslimové setkávali. Níže jsou uvedeny některé klíčové texty a tradice, které inspirovaly obsah Koránu.

Judaistické a křesťanské texty

1. Hebrejská Bible (Tanach)
- Mnoho příběhů a postav v Koránu je také součástí hebrejské Bible, známé jako Tanach. Patří sem příběhy o Adamu a Evě, Noemově arše, Abrahamovi, Mojžíšovi a dalších prorocích. Například příběh Mojžíše (Musa) v Koránu má mnoho podobností s vyprávěním v Exodu.

2. Nový zákon
- Korán obsahuje řadu zmínek o Ježíši (Isa), jeho matce Marii (Maryam) a dalších postavách z Nového zákona. Ačkoliv Korán nepřijímá božství Ježíše, uznává ho jako významného proroka. Některé verše v Koránu odrážejí témata a příběhy z evangelijních textů.

Apokryfní a rabínské texty

3. Apokryfní evangelia a židovské apokryfy
- Některé příběhy v Koránu, například o dětství Ježíše, mají paralely s apokryfními texty, které nebyly zahrnuty do kánonu Nového zákona, ale byly rozšířené v rané křesťanské literatuře. Příběh o tom, jak Ježíš mluví jako dítě v kolébce, je jedním z takových příkladů.

4. Midraše a Talmud
- Rabínské komentáře a interpretace Tanachu, známé jako midraše a Talmud, také ovlivnily koránské příběhy a legislativu. Například příběhy o Abrahamovi a Išmaelovi v Koránu mají paralely v midrašické literatuře.

Pohanské a zoroastrijské vlivy

5. Arabská pohanská tradice
- Předislámská arabská pohanská kultura a její mýty, legendy a náboženské praktiky rovněž zanechaly stopy v Koránu. Například mnoho rituálů spojených s poutí do Mekky (hadždž) má své kořeny v předislámských rituálech.

6. Zoroastrismus
- Některé koncepce eschatologie a morálky v Koránu jsou ovlivněny zoroastrismem, náboženstvím starověké Persie, se kterým mohli raní muslimové přijít do styku. Zoroastrijské učení o posledním soudu a dualismu dobra a zla má jisté nepopiratelné paralely s koránským pohledem na soudný den a odměny a tresty v posmrtném životě.

Významné koránské koncepty:

- Jednota Boha (Tawhid): Hlavní téma koránu je striktní monoteismus, který zdůrazňuje absolutní jedinečnost a suverenitu Boha. Tento koncept je ústředním bodem židovského i křesťanského náboženství, ale v Koránu je kladen zvláštní důraz na odmítnutí jakékoliv formy polyteismu nebo trojjedinosti.
- Prorocká poslání: Korán rozšiřuje tradici proroků známých z judaismu a křesťanství a zahrnuje také arabské proroky, kteří nejsou zmíněni v Bibli.

Korán, ač považován za zjevení samotného Boha, vykazuje výrazné vlivy z předchozích náboženských tradic a textů. Tyto vlivy odrážejí bohatou náboženskou a kulturní mozaiku, ve které se islám vyvíjel. Tím, že přejímá a upravuje starší příběhy a doktríny, Korán vytváří náboženský dokument, který je pevně zakotven v historickém a kulturním kontextu svého vzniku.


Témata a učení

Korán se zabývá různými tématy včetně teologie, právních předpisů, morálních zásad, historie a eschatologie. Obsahuje příběhy proroků, vedení pro osobní chování a předpisy pro komunitní a společenské vztahy.

Kontroverzní a brutální úryvky

Korán obsahuje také pasáže, které byly předmětem kontroverzí, zejména ty, které se týkají násilí, trestů a zacházení s ženami a nemuslimy. Některé z těchto veršů jsou často citovány v kritických analýzách Koránu.

1. Súra 9:5
- „Až uplynou posvátné měsíce, zabíjejte modláře, kdekoliv je najdete, zajímejte je, obléhejte je a strojte na ně úklady u každé stezky.“
- Tento verš je často kritizován za podněcování k násilí vůči nevěřícím. Kontextem je období válek mezi muslimy a jejich nepřáteli v rané islámské historii, ale mnozí jej interpretují jako trvalý příkaz k násilí proti nevěřícím i v současnosti.

2. Súra 2:191
- „Zabíjejte je, kdekoliv na ně narazíte, a vyžeňte je, odkud vás oni vyhnali.“
- Tento verš se týká konfliktů mezi muslimy a jejich nepřáteli v Medíně. Kritici tvrdí, že může být použit k ospravedlnění násilí, zatímco obhájci argumentují, že se vztahuje pouze na specifické historické okolnosti.

Tresty

1. Súra 5:38
- „Zloději a zlodějce uřežte ruce za to, co provedli, jako trest od Boha.“
- Tento verš předepisuje tělesný trest za krádež. Takové tresty jsou v mnoha muslimských zemích stále praktikované, což vede k debatám o lidských právech a moderních právních systémech.

Ženy a otroctví

1. Súra 4:34
- „Muži mají přednost před ženami, protože Bůh dal přednost jedněm před druhými a protože muži vydávají ze svého majetku. Dobré ženy jsou oddané a v nepřítomnosti svého manžela střeží to, co Bůh určil, aby bylo střeženo. A ty, jejichž neposlušnosti se obáváte, napomínejte, vyhýbejte se jim na loži a bijte je. Když vás potom poslouchají, nehledejte proti nim cestu.“
- Tento verš byl široce kritizován za podporu domácího násilí. Obhájci tvrdí, že by měl být chápán v kontextu a že „bití“ je zde míněno symbolicky nebo jemně, což je však předmětem interpretací a všeobecně stále platí, že práva žen jsou v islámských zemích výrazně potlačována.

2. Súra 24:2
- „Cizoložnici a cizoložníka, každého z nich zbičujte stem ran. A nechť vás při tom neovládne soucit.“
- Trest za cizoložství je zde velmi tvrdý a byl a stále ještě je v některých muslimských společnostech aplikován doslovně, což vede k otázkám o lidských právech a spravedlnosti.

Zázraky a duchovní učení

Korán obsahuje i mnoho zázračných příběhů a duchovních učení, která mají povzbudit víru a poslušnost Bohu a to hlavně pomocí vyvolávání strachu. Některé z těchto zázraků zahrnují příběhy proroků, jako je Mojžíšův přechod Rudého moře nebo Ježíšovo uzdravování nemocných.

Závěr

Korán je složitý text, který odráží různé aspekty lidské existence, od spirituality po právo a společenské normy. Zatímco některé jeho části jsou zdrojem inspirace a vedení pro miliardy lidí, jiné části zůstávají kontroverzní a vyvolávají diskuse o jejich aplikaci v moderním světě. Kritická analýza těchto textů je důležitá pro porozumění jejich historickému kontextu a současným implikacím.

Můj osobní názor je, že pravidla a zákony takto starého dokumentu nelze v moderní společnosti aplikovat a jejich praktikování tolerovat.


Korán Korán neznámý - neuveden

Korán je už třináct století neodvolatelnou autoritou pro celý islámský věřící svět. Zrodil se během asi dvaceti let Muhammadovy kazatelské činnosti a zůstal po celou dobu posledním slovem a duchovním těžištěm islámu. Z velké části... více


Komentáře (1)

Přidat komentář

vlkodlaq
10.07.2024

Ještě doplním, že zveřejnění takovéto analýzy koránu v Muslimských zemích by mělo velmi neblahý vliv na životní funkce takového autora.
Islám, stejně jako křesťanství, je víra bez důkazů, která nestrpí kritiku.