Cesta temnými zákoutími lidské duše - příběh na pomezí thrilleru a hororu

recenze

Panenka (2014) 4 z 5 / Boboking
Panenka

Jen těžko bych v těch stovkách přečtených knih hledal titul, který dokázal čtenáře už v úvodní kapitole tak šokovat, či přímo vyděsit svojí morbiditou, jako je román „Panenka“ britské bestsellerové autorky Mo Hayderové (*1962).

„Bolí to víc, než když si uřízla ruku … Přesto neustává a stahuje zip od hrudní kosti ke stydké. Ozývá se vlhký mlaskavý zvuk, jak se její břišní svaly odlepují od kůže… Kůže se jí odděluje od žeber a prsou, stahuje si jí přes ramena.“

Mo Hayderová si už svojí prvotinou „Ptáčník“ (orig. Birdman, 2000), která ji okamžitě vynesla na pomyslný trůn anglických autorů thrillerů, a následně londýnskými Timesi byla vybrána mezi deset nejděsivějších thrillerů všech dob, vysloužila pojmenování „královna morbidních thrillerů“. A že si tuto přezdívku zasluhuje oprávněně, dokazuje i její nový román „Panenka“ (orig. Poppet, 2013), který je šestým příběh se stejným hrdinou už od dob „Ptáčníka“, tedy s detektiv-inspektorem Jackem Cafferym.

Děj nás zavádí na psychiatrickou léčebnu Beechway, které má na starost případy s vysokou ostrahou, jež zde poslalo soudní nařízení. Většina zaměstnanců nejen že neví, proč tu mnozí z nich jsou, ale ani to raději vědět nechce. Na podzim začíná mezi chovanci rozsévat strach a paniku podivná bytost, prý duch bývalé sestřičky jménem Maud, po jejichž údajných nočních útocích zůstávají zmrzačení i podivné sebevraždy. Taky zdejší koordinátor, vrchní ošetřovatel Joe Le Grande, začíná propadat zdejší hysterii. Obzvlášť, když po kontroverzním propuštění problémového pacienta Isaaka Handela jakoby začala Maud rozsévat hrůzu i po okolí. A tak tajně kontaktuje policii.

Prostředí psychiatrické léčebny přímo evokuje k hororové atmosféře, čehož autorka naprosto úžasně využila. Zkombinovala hororové prvky s kriminálním příběh, ve kterém se časem jakoby smazávala hranice mezi duševně nemocnými pacienty a těmi „normálními“, kteří je mají na starosti. Příběh, který z počátku připomíná spíše ponuré anglické gotické romány, ovšem s každou další kapitolou nabírá na tempu a napětí. Postavy, jejichž smysl vám byl z počátku až nejasný, najednou nabývají jasnější kontur a spojitosti s hrůzou, která vládne v Beechway. Především postava Isaaka Handela s jeho děsivými woodoo panenkami, a vůbec děsivou minulostí, vytváří z knihy úžasně strhující thriller plný nečekaných zvratů.

„Mo Hayder nastavila laťku děsivého thrilleru výš než kdokoli jiný. Ta laťka teď ovšem byla překonána. Jí samotnou.“

V překladu Jiřího Kobělky vydalo ostravské nakl. Domino v červnu 2014.


Panenka Panenka Mo Hayder

Mo Hayder nastavila laťku děsivého thrilleru výš než kdokoli jiný. Ta laťka teď ovšem byla překonána. Jí samotnou. Psychiatrickou léčebnu Beechway paralyzuje strach: mezi pacienty se šíří davová hysterie a zaměstnanci raději před... více


Komentáře (0)

Přidat komentář