Čtenářská recenze

recenze

Holky někdy koušou (2014) 4 z 5 / Boboking
Holky někdy koušou

Titulem „Holky někdy koušou“ nám ostravské nakl. Fantom Print přináší další úspěšnou sérii dneska tolik čteného fantastického podžánru zvaného urban fantasy. Obdobně jako u dalších cyklů urban fantasy, kterými je právě Fantom Print pověstný, i zde je hlavním námětem náš reálný svět, ve kterém žijí bytosti známé spíše z mytologie či legend – upíři, vlkodlaci, skřítkové, víly, atd.

Ale zatímco většina těchto sérií pracuje s faktem, že pro běžného smrtelníka je tento svět snových příšer utajený, americká autorka ve svém nejslavnějším seriálu pracuje s opačným principem: „Začalo to před osmi měsíci, kdy byl v Sun-Times a v Tribun poprvé otištěn dopis, jakýsi upíří manifest, který se rozšířil do novin po celé zemi. Tehdy upíři vystoupili na veřejnost a ohlásili světu svou existenci. Někteří lidé věřili, že je to jen novinářská kachna, ovšem jen do následné tiskové konference, kdy tři z nich předvedli tesáky.“

Naše mladá hrdinka Merit nad tím mávla rukou, dělala si z toho spíše legraci. Ovšem do doby, než se stala taky jednou z nich. Nechtíc. „Ten příběh začal pár týdnů před mými osmadvacátými narozeninami, oné noci, kdy byla má přeměna dokonána. Tehdy jsem se vzbudila na zadním sedadle limuzíny – tři dny poté, co jsem byla napadena, když jsem procházela kampusem Chicagské univerzity.“

Cesty zpět není, a tak Merit nezbývá než si osvojit život tvora noci a především se podvolit pravidlům této podivné komunity. A v tom je tak trochu háček. A tento háček je vlastně hlavním tématem i celé knihy. Merit je slečna dosti tvrdohlavá, svébytná a volnomyšlenkářská. Vzpurnost má už v krvi, poněvadž jako dcera místního boháče se rozhodla žít na truc životem obyčejné studentky anglické literatury na státní (!) univerzitě.

Bydlí v domku s kamarádkou Mallory, která má taky k normálnosti celkem daleko, a kromě studia ji toho moc nezajímá. Ovšem nový život, nová pravidla a noví přátelé teď všechno mění. A když se k tomu připočte, že vůdce jejího upířího klanu z Cadoganského Domu jménem Ethan Sullivan má skutečně neodolatelné charisma a tělo antického boha, na maléry je zaděláno. K tomu se mezi upíry šíří „zlá krev“, protože se neví, kdo z upírů oné noci Merit napadl, a jiné dvě dívky dokonce zabil. Kdo chce upíry zdiskreditovat chvíli poté, co se odhalili lidstvu?

Tento žánr literatury má více označení, a mnohdy se setkáte i s termínem romantic horror. Toto spojení typických hororových a fantaskních prvků s romantizujícími představami dokládá i drobný fakt, že Chloe Neill je členkou jak Science Fiction & Fantasy Writers of America, tak Romance Writers of America.

V „Holky někdy koušou“ je silnější důraz kladen především na empatickou, milostnou stránku příběhu. Jak se z malé šedé myšky stala přes noc žena neskutečné moci, síly a sexappealu, což hned prakticky testuje. A když se k tomu přičte její svérázný charakter, je toho dost na zaplnění dvousetpadesáti stran knihy. Je to úvodní seznámení se světem, kterým Ch. Neill naplnila už deset knih, a další dvě jsou v plánu. Svět, kde nadpřirození ve skříni stále skrývají řádku překvapení. Vše psané svižným tempem plným ironického humoru a typicky dívčí drzosti.
V překladu Petry Kubaškové vydalo nakl. Fantom Print, duben 2014.


Holky někdy koušou Holky někdy koušou Chloe Neill

Život vysokoškolačky určitě nebyl žádná sláva, ale k Merit prostě patřil. Dařilo se jí docela dobře, ovšem jen do chvíle, než ji napadl upír. Stihl si dát jen doušek, vyplašen jiným krvesajem. Ten se rozhodl, že nejlepší způsob, j... více


Komentáře (0)

Přidat komentář