Dávné světy, nejvýpravnější cesta do pravěku
recenze
Dávné světy: Výpravy do zaniklých ekosystémů Země (2023) / EdainMnoho z nás propadlo v dětství dávným časům v předaleké galaxii a to neplatilo pouze o Hvězdných válkách, ale především i o historii naší planety. Ta za posledních 550 milionů let s celou naší sluneční soustavou dvakrát oběhla gigantickou černou díru vprostřed naší galaxie a i když formulaci "v předaleké galaxii" tedy plně nesplňuje a hodilo by se spíše napsat: "na druhém konci galaxie," cítím, že ten příměr funguje, minimálně s ohledem na popularitu Luka Skywalkera a Tyrannosaura rexe. Světy, které na naší planetě vznikaly a zanikaly byly natolik fascinující a jedinečné, že se jimi inspirovali i filmoví velikáni jako George Lucas, nebo James Cameron, a přece nedokázali ani zdaleka vystihnout tu rozmanitost, proměnlivost a divokost, která tu byla a je, které jsme ve své nepatrnosti a pomíjivosti vlastně všichni součástí.
Paleobiolog Thomas Halliday se ve své knize Otherlands rozhodl s námi tyto světy procestovat. Jde o jakousi Stručnou historii planety Země, nebo chcete-li; Cestu do pravěku.
U nás knihu vydalo nakladatelství Kazda pod názvem Dávné světy.
Až dojemným způsobem s námi autor procestuje všechny zásadní období života na naší planetě. Začneme před 20 000 lety v pleistocénu, v době majestátních mamutů. Podíváme se do Kanapoi ve Východní Africe, abychom v pliocénním období pohlédli do očí našim prvním předkům. Budeme svědky vzestupu a pádu neptačích dinosaurů. Podíváme se do karbonu, kdy bylo v atmosféře o polovinu více kyslíku než dnes a půjdeme mnohem dál až 550 milionů let zpátky, tam, kde život na svou první šanci k rozmachu teprve čekal.
Tohle je kniha pro všechny milovníky pravěku a popisů krajin.
Autor srovnává antické sochy s fosiliemi v kontextu své kultury. Projevy jeho lásky a fascinace jsou patrné na každé stránce. Toto není encyklopedický výklad dějin, ale Óda na radost všem paleobláznům jako jsem já a jako jste vy, pokud jste dočetli až sem.
Halliday jde však ještě dál. Přednáší proměny světa v čase v kontextu s dnešní klimatickou změnou. Nebojí se dotknout aktuálních problémů, které společnost řeší a to včetně covidu. Zmiňuje vinu člověka v kontextu dnešních změn.
Hrozbu zmizení Velkého bariérového útesu vykládá s pohledem do minulosti, kdy korálové útesy nahradily útesy s jinými dominantními organismy.
Především však o zaniklých ekosystémech mluví jako o těch nynějších a to s důrazem na obdiv. Vyvolává tím v mysli klid. Jde o relaxační čtení ve všech smyslech toho pojmu.
Zobrazování vyhynulých zvířat coby ukrutných nestvůr připisuje senzacechtivosti z počátku devatenáctého století.
Autor cituje světovou poezii i populární beletrii a nebojí se křídové vymírání srovnávat s Ragnarökem, severským soumrakem bohů.
Byl bych však pokrytec, kdybych tvrdil, že kniha nemá své nedostatky. Tím nejpatrnějším pro čtenáře může být absence slovníku. Čtenář může být z množství cizích pojmů zmaten a hledat tyto pojmy v rejstříku je nepohodlné.
Dále hned v začátku Halliday tvrdí, že tráva existuje posledních 70 milionů let, ačkoliv v době kdy knihu psal už byly známy výsledky výzkumu, který potvrdil existenci trávy starší 110 milionů let. Aktuálně se na základě molekulárních hodin spekuluje dokonce o mnohem větším stáří, ale na další výsledky si musíme ještě počkat. Rozporů je v knize víc, ale nejsou příliš podstatné. Její poslání je jasné a to plní do puntíku. Probouzí vášeň k historii přírody i tam, kde pomalu zhasínala.
Je to nejlepší dárek pod stromeček každého fanouška nejen paleontologie, ale přírody a dobrodružství v ní. Podobných knih na našem trhu je jen pár, ale žádná takto rozsáhlá. K Dávným světům Thomase Hallidaye se budu vracet jako do nějakého krásného snu. Je to přesně ten únik z šedavé reality všedního života, který od literatury očekávám a vyžaduji. Za to děkuji.
Dávné světy: Výpravy do zaniklých ekosystémů Země Thomas Halliday
Pradávná minulost nám zanechala stopy v podobě fosilních záznamů, které odhalují, k jakým změnám v historii Země opakovaně docházelo. Thomas Halliday využil nejmodernější vědecké poznatky k jejich rozluštění. V této knize nechává ... více