DEUS EX MACHINA

recenze

Deus ex machina (2024) 5 z 5 / Knižní střípky
Deus ex machina

144/2024
DEUS EX MACHINA
FERDIA LENNON
Nakl. BETA
Rok vydání 2024
384 stran

Roku 412 př.n.l. na Sicílii uprostřed peloponéských válek v místním lomu živoří za příšerných podmínek Athéňané, kteří napadli město Syrakusy. Jsou tam v podstatě vydáni napospas svému osudu.

Dva bývalí hrnčíři Lampón a Gelón, kamarádi od dětství, tak trochu floutci a pijáci, se rozhodnou, možná proto, aby se nenudili, že ony zajatce využijí k nacvičení divadla. Mělo by se jednat o představení hry slavného Eurípida. Jak to asi může dopadnout?

Naši dva hlavní hrdinové jsou všechno jiné, jenom ne klaďasové, což je jedna z věcí, která mě na nich bavila nejvíce. Měli dost vlastností, které asi nebyly úplně pozitivní, ale když je poznáte, tak zjistíte, že to dobré jádro v nich je.

Naši hrdinové se díky svému nápadu dostanou do spousty kuriózních situací, u některých se budete smát, některé vás mohou i dojmout. Pokud je někdo milovníkem divadla, určitě si zde přijde na své, asi i právě proto mě kniha tak moc bavila.

Musím se přiznat, že jsem netušila, jak moc se mi ten příběh dostane pod kůži. Kniha je sice nenápadná svou obálkou, ale uvnitř se skrývá něco tak originálního, co vás chytne za srdce a zároveň pobaví, nechtělo se mi z příběhu odcházet, byla jsem zvědavá, co ti dva agenti zase vymamlasí. Prostě a jednoduše mi tam bylo moc hezky.

Trochu se bojím toho, že DEUS EX MACHINA bude další z těch skvělých a originálních knih, které ale bohužel zapadnou, protože se o nich moc neví. A když na takový kousek narazím, neskutečně mě to mrzí. Proto bych knize moc přála, aby jí dalo šanci co nejvíce čtenářů. Čtenářů s otevřenou myslí, kteří se rádi baví, ale zároveň dokáží číst i mezi řádky a nebojí se vyzkoušet něco jiného.
(ZÁŘÍ 2024)


Deus ex machina Deus ex machina Ferdia Lennon

Na ostrově Sicílie, uprostřed peloponéské války, Syrakusané přišli na to, jak naložit s přeživšími Athéňany, kteří měli tu drzost napadnout jejich město: nahnali ubohé válečné zajatce do kamenolomu a nechali je tam hnít. Lampón a ... více


Komentáře (0)

Přidat komentář