George Orwell v knize Farma zvířat využívá alegorii k ostré kritice totalitních režimů, zejména sovětského komunismu. Příběh se zaměřuje na osudy zvířat na farmě, která svrhnou svého lidského majitele pana Jonese a vytvoří vlastní „rovnostářský“ systém, který se postupem času přemění v krutou diktaturu. Prasata symbolizují mocenské postavy, a ostatní zvířata představují obyčejné lidi podléhající propagandě a manipulaci.
Oceňuji autorovu schopnost jednoduše, ale přitom výstižně a trefně ztvárnit složité politické myšlenky. Nejvíce se mi však líbilo, jak Orwell dokázal popsat postupné zeslabování ideálů rovnosti a spravedlnosti do korupce a tyranie. Kniha mě obohatila zejména o hlubší pochopení totalitního režimu a vlivu propagandy, která knihu doprovází téměř od samého začátku. Kniha na mě působí nadčasově a zárověn ukazuje, proč je nebezpečné slepě věřit autoritám a neptat se jich na to, co dělají.
Čekal jsem, že kniha bude hodně zaměřená na politickou kritiku, ale překvapilo mě, jak je příběh jednoduchý, a přitom pořád hluboký. Snad jediným mínusem je, že příběh je hodně přímočarý a někdy nenechává moc prostoru pro vlastní zamyšlení. Celkově jde ale o velmi dobře zpracované dílo, které plně naplnilo má očekávání a zanechalo ve mně silný dojem. Knize bych proto udělil devět bodů z deseti a doporučil bych každému, kdo chce mít aspoň nějaký vhled do této problematiky a zárověn ji chce pojmout knižní formou.
PS: Toto finální zhodnocení jsem nahrál do databáze knih a doufám, že aspoň někomu pomůžu při výběru kvalitní četby.
Farma zvířat George Orwell (p)
Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda,... více